WPI spadł do rekordowego poziomu

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), informujący o kształtowaniu się w przyszłości cen konsumpcyjnych spadł do poziomu poniżej swojej ostatniej najniższej wartości z marca - podał badający koniunkturę BIEC.
"Tak więc w dalszym ciągu w gospodarce nie pojawia się zagrożenie wzrostu cen, choć drożejąca ropa naftowa, a wraz z nią wzrost kosztów produkcji i transportu będą mieć w najbliższych miesiącach decydujące znaczenie zarówno dla cen jak i dla wzrostu gospodarczego" - napisano w komentarzu.

Badający piszą, że zdecydowana większość składowych Wskaźnika Przyszłej Inflacji działa obecnie w kierunku ograniczania tempa wzrostu cen.

"Przedsiębiorcy wykazują dużą powściągliwość, jeśli chodzi o możliwości podnoszenia cen na swe wyroby. Jedynie 7 proc. producentów planuje wzrost cen w perspektywie najbliższych 3-4 miesięcy. Słaby jak do tej pory popyt, choć wykazuje pewne symptomy ożywienia, nakazuje producentom raczej redukować koszty i rezygnować z części zysków niż ponosić ryzyko ewentualnej utraty klientów z powodu zbyt wygórowanej ceny" - napisał BIEC.

Analitycy BIEC piszą, że o tym iż producenci szukają możliwości redukcji kosztów świadczą dane na temat kształtowania się tych wielkości w przeliczeniu na jednostkę produktu oraz w przeliczeniu na jednego zatrudnionego.

"W ostatnich miesiącach obie kategorie tych kosztów spadają. Koszt jednostkowy produktu spada już od jesieni ubiegłego roku, zaś jego tempo redukcji w pierwszym kwartale br. uległo wyraźnemu przyspieszeniu. Koszty w przeliczeniu na jednego zatrudnionego od początku bieżącego roku pozostawały na niemal niezmienionym poziomie. Zaś ostatnie, czerwcowe dane pokazują ich przyspieszoną redukcję i to w warunkach, gdy realne wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw zaczęły powoli wzrastać" - napisano w komentarzu.

BIEC pisze, że ceny importu w kwietniu (ostatnie dostępne dane) w niewielkim stopniu wzrosły. Jednak od ponad roku spadają systematycznie i to dość znacznym tempem.

"Ten ostatni wzrost cen nie powinien jak na razie doprowadzić do odwrócenia spadkowej tendencji, tym bardziej, że ceny importu w większym stopniu podążają za wartością euro niż za wartością dolara. W ostatnich kilku miesiącach złotówka nie straciła tak wiele w stosunku do europejskiej waluty, jak do wartości dolara. Najprawdopodobniej więc nie powinno to odbić się szczególnie mocno na cenach importu" - napisano w komentarzu.

Według BIEC makroekonomiczne podstawy rozwoju gospodarki w drugim półroczu wskazują na umacnianie się złotówki, choć zbliżające się wybory i niepewność co do ich wyniku mogą na chwilę osłabić naszą walutę. Zdaniem BIEC podobnie zachowują się ceny usług, transportu i magazynowania.

"W ostatnim czasie systematycznie spadały, zaś ich kwietniowy wzrost jest jak na razie bez znaczenia z punktu widzenia kształtowania się cen konsumpcyjnych w najbliższej przyszłości. Zdawać sobie jednak należy sprawę, że drożejąca ropa może istotnie zaważyć na tych cenach" - napisano w komentarzu.
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...