Czasem trzeba logicznie pomyśleć

Interpretacja sądu, że rok 200319 wpisany na wekslu jako data jego wystawienia czyni go nieważnym, ponieważ data wystawienia jest późniejsza niż data zapłaty, jest absurdalna - stwierdził Sąd Najwyższy.
Logika powinna prowadzić do wniosku, że cyfry 1 i 9 powinny być pominięte. Przy ocenie treści weksla sąd w ogóle nie powinien ich brać pod uwagę.

AKMA Sp. z o.o. nabyła wierzytelność w stosunku do Tamary Sz. i innych na podstawie weksla, który już był wypełniony. Ponieważ dłużnicy nie płacili, wystąpiła o nakaz zapłaty i uzyskała go. Od nakazu pozwani wnieśli zarzuty, sprawa trafiła do rozpoznania w normalnym trybie. Sąd I instancji nakaz utrzymał, ale w wyniku apelacji pozwanych sąd II instancji uchylił go i oddalił powództwo. Sąd ten stwierdził, że weksel jest nieważny, ponieważ widniejąca na nim data wystawienia jest późniejsza niż data zapłaty. Datą wystawienia był rok 200319, a zapłaty rok 2003. Okazało się, że weksel był wypełniany na druku przygotowanym w XX w., czyli było na nim „19..” a wypełniono go w XXI w.

Spółka nie zgodziła się z tym wyrokiem i wniosła od niego kasację. Twierdziła w niej, że sąd apelacyjny nie podjął żadnych czynności, by ocenić intencję stron i nie dokonał wykładni treści tego weksla. Dlatego zapisom trzeba nadać rozsądną treść. Nie można było wystawić weksla w 19 roku, bo wtedy w ogóle weksli nie było, nie można w 200319 r., bo to jakaś abstrakcyjna w tym wypadku cyfra, pozostaje więc rok 2003. Wobec tego należy zastosować regułę z art. 65 par. 2 kodeksu cywilnego, która mówi, że przy tłumaczeniu oświadczenia woli należy brać pod uwagę raczej zgodny zamiar stron i cel umowy niż jej dosłowne brzmienie.

W odpowiedzi pozwani kwestionowali stosowanie tego przepisu. Wesel był już bowiem kilka razy przenoszony, a strona tego postępowania nie jest wystawcą. Wykładnia treści weksla dopuszczalna jest w bardzo wąskim zakresie ze względu na pewność obrotu gospodarczego i rygoryzm prawa wekslowego. To nie była oczywista omyłka pisarska, bo są trzy możliwości odczytania daty. Powód nabył weksel wypełniony i powinien był go sprawdzić.

Sąd Najwyższy nie podzielił tego poglądu, uchylił wyrok sądu apelacyjnego i przekazał mu sprawę do ponownego rozpoznania. W ustnym uzasadnieniu przypomniał, że zobowiązanie wekslowe jest zobowiązaniem pisemnym, a jego przesłanką jest sformalizowane oświadczenie woli. Trzeba się więc zastanowić, jak wyłożyć treść weksla. Sposób zastosowany przez sąd apelacyjny doprowadził do absurdu. Logiczne rozumowanie powinno prowadzić do tego, że cyfry 1 i 9 należy pominąć, w ogóle nie brać ich pod uwagę.

Sygn. akt I CK 111/05


Marta Pionkowska
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...