Jak zainwestować niewielkie pieniądze

Wciąż mało oszczędzamy. I to jest zrozumiałe: pod względem dochodów wciąż odstajemy od ogółu Europejczyków, za to co do zaspokojenia potrzeb jesteśmy dopiero na początku pościgu. Ale gdy już oszczędzamy, czynimy to mało efektywnie.
Dowodem na to jest statystyka: prawie co drugi złoty lokowany jest na kontach, a ledwie co dziesiąty w funduszach lub na giełdzie.

Poza lękiem przed ryzykiem i starymi nawykami, taka struktura oszczędzania wynika z przekonania, że korzystnie inwestować poza bankami można tylko większą gotówkę. Ci zaś, którym po pokryciu wydatków zostają w rezerwie drobne grosze lub którym pokaźniejsze kwoty trafiają się raz na jakiś czas, nie mają wyboru. Koszty zakładania i obsługi rachunku papierów wartościowych czy opłaty za zakup a następnie umorzenie jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych co najmniej stawiają pod znakiem zapytania opłacalność inwestowania drobnych kwot w formie innej niż lokata czy depozyt w banku. Co gorsza, tego przekonania nie osłabia nawet to, że oprocentowanie oszczędności w bankach systematycznie spada i po otaksowaniu podatkiem Belki daje przyrosty skromne i coraz skromniejsze.

Tymczasem dostępna obecnie oferta instytucji finansowych zadaje kłam tym stereotypom. Kojarzące się do niedawna wyłącznie z bankami programy systematycznego oszczędzania proponują zarówno towarzystwa funduszy inwestycyjnych, jak i zakłady ubezpieczeń na życie. Regularna miesięczna wpłata rzędu nawet 50 zł to przecież wyjątkowo niska bariera przystąpienia do oszczędzania, zaś regularność lokat stwarza swoistą dźwignię, dzięki której po kilku latach nawet drobne oszczędności zamieniają się w całkiem pokaźne kapitały. Zwłaszcza gdy sam oszczędzający podchodzi do kwestii oszczędzania mniej tradycyjnie i zdecyduje się składać pieniądze w jednym z bardziej ryzykownych portfeli.

Bogactwo ofert dotyczących lokowania oszczędności sprawia, że dziś w dostępnych instrumentach finansowych przebierać mogą nawet najdrobniejsi ciułacze, zaś trzymanie gotówki w skrytkach pozostaje tylko osobom, które doszły do pieniędzy w nielegalny sposób

A już zupełnie nową erę dla tak zwanych drobnych ciułaczy otwiera upowszechnienie technik internetowych w finansach. Platformy internetowe, udostępnione najpierw przez banki, a obecnie tworzone coraz częściej przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych czy instytucje zajmujące się pośrednictwem finansowym, dają możliwość nawet krótkoterminowego lokowania w fundusze kwot w rozmaitej wysokości, w tym nawet drobnych, przy zredukowanych niemal do minimum opłatach transakcyjnych. Podobnie jak przy internetowych kontach osobistych jest to możliwe, ponieważ inwestor obsługuje się praktycznie sam, dzięki internetowi więc imponująco spadają koszty danej instytucji finansowej.

Oczywiście poza dostępem do sieci inwestowanie na własną rękę wymaga czasu i wiąże się jednak z ryzykiem, z którego zwolnione są choćby kilkudziesięciotysięczne lokaty w dowolnym banku. Ale ważne, że taka alternatywa dla drobnych inwestorów, którzy sami chcą być aktywni, w ogóle się pojawiła. Tradycjonaliści wszak, poza depozytami i lokatami, mają dziś możliwość także się unowocześnić – choćby dzięki wspomnianym już programom systematycznego oszczędzania, które wyszły poza banki. Zresztą, by i tym oddać sprawiedliwość, należy zauważyć, że banki również – na ile to możliwe – starają się unowocześnić i zróżnicować produkty tak tradycyjne i stare prawie jak świat, czyli lokaty i depozyty. Zaś dzięki sprawdzającemu się już od kilku lat systemowi gwarancji bankowych oszczędności w domowych skrytkach trzymać mogą już chyba tylko ci, którzy posiedli je z nielegalnych źródeł.

Zbigniew Biskupski

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...