Abonent ma prawo wyboru

Telekomunikacja Polska S.A. miała obowiązek połączenia swojej sieci z Tele 2 i umożliwienia własnym abonentom korzystania z usług połączeń do sieci komórkowych, świadczonych przez Tele 2 - orzekł sąd.
W 2002 r. Tele 2 Polska Sp. z o.o. zwróciła się do Telekomunikacji Polskiej S.A. o zawarcie umowy o połączeniu sieci. Chodziło o to, aby abonenci TP S.A. mogli korzystać z usług połączeń „na komórki”, świadczonych przez Tele 2. Operatorzy nie doszli jednak do porozumienia. Z uwagi na fakt, że minął już 90-dniowy okres negocjacji Tele 2 wystąpiła z wnioskiem do prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty o wydanie decyzji w tej sprawie.

Prezes URTiP uregulował więc warunki połączenia sieci i zasady wzajemnych rozliczeń pomiędzy spółkami (taka decyzja zastępuje umowę między operatorami). Od tej decyzji TP S.A. odwołała się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zarzucając jej liczne naruszenia prawa.

Pełnomocnik TP S.A. podnosił, że decyzja prezesa URTiP wykraczała poza zakres wniosku złożonego przez Tele 2. Zarzuty dotyczyły również naruszenia procedury administracyjnej – m.in. niewyjaśnienia przez prezesa URTiP wielu kwestii w postępowaniu administracyjnym (np. zasad kierowania ruchu do sieci komórkowych). TP S.A. zarzucała również prezesowi URTiP, że nie uzasadnił wystarczająco wysokości cen ustalonych za połączenia do sieci komórkowych.

Pełnomocnik prezesa URTiP replikował podczas rozprawy, iż prawo telekomunikacyjne nakłada na TP S.A. obowiązek łączenia sieci w celu zapewnienia użytkownikom dostępu do usług wszystkich operatorów. Tymczasem TP S.A. zgadza się na połączenie sieci, ale jednocześnie wyłącza z tego świadczenie połączeń do sieci komórkowych. Zdaniem pełnomocnika URTiP, TP S.A. ma obowiązek rozpoczynania połączenia, jeśli jej abonent wybrał numer dostępowy Tele 2. Jest to obowiązek niebudzący jakichkolwiek wątpliwości.

Abonent ma prawo wyboru

Prawo telekomunikacyjne stanowi, że abonent sieci stacjonarnej, należącej do operatora o znaczącej pozycji rynkowej (czyli w Polsce – TP S.A.), może wybrać operatora świadczącego usługi telefoniczne. Oznacza to w praktyce, że płacenie abonamentu TP S.A. nie obliguje abonenta do realizowania połączeń przez sieć TP S.A. Dlatego też, wybierając prefiks lub korzystając z preselekcji, można korzystać z usług tzw. operatorów alternatywnych, jak np. NOM, Tele 2, Energis.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsu-mentów oddalił odwołanie TP S.A., orzekając, że decyzja prezesa URTiP wydana została prawidłowo. Sąd uznał, że zarzuty TP S.A. są chybione, gdyż ta powinna była umożliwić swoim abonentom możliwość korzystania z połączeń do sieci komórkowych, za pośrednictwem Tele 2. Warto dodać, że mimo iż abonenci TP S.A. mieli już, w momencie rozstrzygania sprawy przez sąd, możliwość realizowania połączeń komórkowych przez sieć Tele 2, to jednak TP S.A. nie wycofała pozwu.

Wyrok nie jest prawomocny.

Sygn. akt XVII Amt 6/03


Ewa Usowicz
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...