Kontrakty nie dla pielęgniarek

Sejm zdecydował, że od 1 stycznia 2006 r. pielęgniarki i położne nie będą mogły zawierać umów cywilnoprawnych, zarówno z publicznymi jak i niepublicznym zakładami opieki zdrowotnej na zasadzie podwykonawstwa.
Taka regulacja w nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarek i położnych oraz ustawy o zawodach lekarz i lekarza dentysty czekającej na podpis prezydenta, budzi jednak kontrowersje.

Dzięki możliwości zawierania umów cywilnoprawnych m.in. z pielęgniarkami i położnymi zadowoleni byli dyrektorzy szpitali, bo ograniczali koszty w swoich placówkach. Nie wzbudzało to także niezadowolenia personelu medycznego, ponieważ dzięki takiemu rozwiązaniu zaczął więcej zarabiać. Zwiększyła się wydajność pracy, ustały strajki, placówki były lepiej zarządzane.

Wprowadzenie zakazu zatrudniania pielęgniarek i położnych popierała jednak m.in. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Jej zadaniem praca pielęgniarek na podstawie indywidualnych umów prowadzi do nadużywania tej formy zatrudnienia przez zakłady pracy. Oznacza też pozbawienie tej grupy zawodowej wszystkich dodatkowych świadczeń, jakie wynikają ze stosunku pracy.

Z takim stanowiskiem nie zgadzały się same pielęgniarki, które już pracują na umowach cywilnoprawnych. Co prawda straciły one przywileje należne pracownikom etatowym, ale ich zarobki są wyższe (średnio o kilkaset złotych miesięcznie), bo nie muszą opłacać tak wysokich składek na ubezpieczenie społeczne.

Rząd, a później Senat, również nie zgadzały się na wprowadzenie zakazu samozatrudnienia. Posłowie byli jednak innego zdania.

Po wejściu w życie uregulowań nowelizacji organizacja pracy w ZOZ może ulec poważnemu zachwianiu, ponieważ trzeba będzie wypowiedzieć ważne umowy cywilnoprawne i zatrudniać pielęgniarki, nawet do krótkotrwałych prac na podstawie umowy o pracę. Z tego powodu zwiększą się koszty zatrudnienia. Ponadto dla pielęgniarek i położnych ustawowe ograniczenie dotyczące zakazu zawierania kontraktów zapewni im wprawdzie świadczenia pracownicze, ale jednocześnie narusza zasadę swobody zawierania umów, narzucając wyłącznie formę stosunku pracy. Także dla ZOZ-ów jest to ograniczenie, gdyż nie będą już mieć prawa do swobody doboru pracowników oraz formy ich zatrudnienia.

W opinii senatorów wprowadzenie tego rozwiązania przez Sejm narusza Konstytucję RP przez ograniczenie wolności działalności gospodarczej.


Józef Kielar
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...