Indeks Biznesu kwartalny i półroczny poprawił się

Kwartalny i półroczny Indeks Biznesu poprawił się w lipcu i wzrósł odpowiednio o 7 i 12 pkt. Natomiast roczny pozostał na poziomie zbliżonym do czerwcowego - podali eksperci Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
"Indeks w lipcu nie wykazuje oznak sezonu ogórkowego. Duży skok z 45 pkt. do 52 pkt. wykonał indeks kwartalny, a półroczny zwiększył się do 58 pkt. Roczny spadł o 1 pkt, do 55 pkt." - powiedział Stanisław Kubielas, ekspert ekonomiczny PKPP Lewiatan.

Zdaniem ekspertów PKPP wzrost indeksów wskazuje, że głównie za sprawą odradzania się popytu globalnego, inwestycji, a także nadal dobrej kondycji eksportu gospodarka przyspieszy w II połowie roku. W całym roku, ich zdaniem, odnotuje wzrost o 3,6-3,7 proc.

"Drugie półrocze będzie istotnie lepsze niż pierwsze. Gospodarka z kwartału na kwartał będzie przyspieszać. Najsilniejszego wzrostu spodziewamy się w czwartym kwartale" - ocenił Kubielas.

Eksperci PKPP szacują, że w II kwartale tempo wzrostu PKB wyniosło 3-3,1 proc., w III kwartale wyniesie 3,9 proc., a w IV kwartale roku będzie to już ponad 4 proc. Przewidują także, że najistotniejsze zmiany będą widoczne w popycie.

"Oczekujemy, że indeks popytu globalnego poprawi się. W lipcu wzrósł głównie w skali półrocznej, w skali roku natomiast rośnie w sposób umiarkowany" - powiedział Kobielas.

Roczny indeks popytu globalnego spadł w lipcu do 44 pkt. z 45 pkt. w czerwcu, ale kwartalny zwiększył się do 45 pkt. z 30 pkt. miesiąc wcześniej, a półroczny podwoił się do 52 pkt. Za ożywieniem popytu stać będzie wzrost m.in. wynagrodzeń, zwiększenie zatrudnienia. Eksperci PKPP prognozują także utrzymanie tendencji wzrostowych sprzedaży oraz produkcji przemysłowej.

"Poprawa dynamiki płac realnych wynikała nie tylko ze spadku inflacji, ale także z przyspieszania wzrostu płac nominalnych. To musi oddziaływać na popyt krajowy" - uważa Kobielas.

W zakresie inwestycji eksperci PKPP są zdania, że w II kwartale wzrosły one o nie więcej niż 6 proc., a szanse, że w całym roku wzrost inwestycji wyniesie 8 proc., są ograniczone.

"Przedsiębiorcy mogą się wstrzymywać z inwestycjami, ponieważ nie są pewni, w jakim stopniu dotkną ich obciążenia związane ze zgodą Sejmu na przechodzenie przez górników na wcześniejsze emerytury. Przedsiębiorcy nie mają przewidywalnych warunków gospodarczych" - powiedziała Małgorzata Krzysztoszek, dyrektor departamentu eksperckiego PKPP Lewiatan.

Eksperci PKPP pozytywnie oceniają sytuację finansową i makroekonomiczną.

"Tendencje jeśli chodzi o stopy procentowe, inflację, wykonanie budżetu tworzą sprzyjające przyspieszeniu gospodarczemu warunki" - podsumował Kobielas.

Roczny i kwartalny indeks finansów, pokazujący rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, spadł w lipcu o 3 pkt., do 64 pkt., a indeks półroczny do 65 pkt. z 66 pkt.

Roczny i kwartalny indeks sytuacji makroekonomicznej zmniejszyły się w lipcu o 1 pkt, odpowiednio do 64 pkt. i 63 pkt. Natomiast roczny indeks sytuacji politycznej wzrósł do 30 pkt. z 26 pkt., a kwartalny o 1 pkt. do 28 pkt.

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan powstaje na podstawie prognoz ekonomistów polskich, oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 pkt. odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3,5-4,5 proc. PKB rocznie.
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...