KE chce walczyć z gromadzeniem funduszy przez terrorystów

Komisja Europejska (KE) chce walczyć z możliwością gromadzenia w unijnych bankach funduszy przez terrorystów, które mogą być potem wykorzystywane w przygotowaniu zamachów terrorystycznych.
KE przedstawiła propozycję, żeby banki miały obowiązek rejestrować nazwiska, adresy i numery kont bankowych wszystkich osób, którą robią przelewy na terenie Unii Europejskiej. Ma to właśnie pomóc w odcięciu możliwości gromadzenia środków przez terrorystów.

Eksperci Komisji zaznaczyli na konferencji prasowej w Brukseli, że wymóg rejestrowania będzie dotyczył nawet najmniejszych sum pieniędzy, bo one też mogą być wykorzystywane przez osoby powiązane ze środowiskiem terrorystów.

Zgodnie z propozycją KE, rejestrowanie danych osób będzie dotyczyło zarówno przelewów spoza UE na jej teren, jak i z Unii na konta pozaeuropejskie. Nazwisko, adres i numer konta bankowego musi być zawsze przekazywany razem z pieniędzmi. Nowością w propozycji Brukseli jest to, że banki i inne finansowe instytucje będą odrzucały wszystkie transfery niewiadomego pochodzenia.

"W obliczu tragicznych zamachów w Londynie, Madrycie czy w Nowym Jorku musimy podejmować wszelkie środki mogące pomóc w walce z terroryzmem. To działanie jest małą cząstką całej unijnej strategii na rzecz walki z terroryzmem" - mówili eksperci KE.

Celem propozycji, która musi jeszcze zyskać akceptację Parlamentu Europejskiego, jest znalezienie źródła finansowania terrorystów.

"Banki będą musiały zbierać i przechowywać informacje o adresie, nazwisku i numerze konta. Bank-beneficjent, który będzie otrzymywał przekaz będzie odrzucał transfery, które nie mają takich danych" - poinformowali eksperci.

Dodali, że jeśli bank-beneficjent nie otrzyma tych danych, to może zwrócić się do banku wysyłającego o przesłanie tych informacji. Jeśli nadal ich nie otrzyma, to odrzuci przelew. Wątpliwości dziennikarzy wzbudziła kwestia celowości tego rozwiązania, ponieważ już teraz na wszelkich przelewach bankowych jest dokładna informacja o nadawcy.

"Do tej pory dostarczanie wszystkich informacji przez banki nie było obowiązkowe. Na przelewie musiało być tylko, z którego banku, ile i dla kogo. Nie było dokładnie informacji kto wysłał pieniądze" - tłumaczyli eksperci.

Zaznaczali, ze na pewno łatwiej jest kontrolować przelewy na przykład wewnątrz Belgii czy samej Unii, trudniej zaś spoza UE.

"Duża większość przelewów nie zawiera bowiem tych informacji. Dane będą nie tylko o osobach prywatnych, ale także o robiących przelewy fundacjach, stowarzyszeniach" - podkreślali eksperci.

Zdaniem unijnych dyplomatów, propozycja KE będzie wymagała sporo wysiłku od wszystkich państw członkowskich UE. Będą one musiały zmienić obowiązujące zasady, a także zwiększyć wymogi informacyjne, jakie nałożone będą w poszczególnych krajach na banki. Rozwiązanie to miałoby wejść w życie w styczniu 2007 roku.

Działania Komisji mają bezpośredni związek z zagrożeniem terrorystycznym, które uwidoczniło się w Europie w związku z ostatnimi zamachami terrorystycznymi w Londynie. Ataki w Wielkiej Brytanii, w których zginęło 56 osób, spowodowały falę krytycyzmu na temat unijnej polityki bezpieczeństwa w dziedzinie walki z terroryzmem.
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...