ECON za wolną konkurencją

Komisja Spraw Gospodarczych i Monetarnych (ECON) Europejskiego Parlamentu zrobiła bardzo ważny krok w kierunku przyjęcia propozycji Komisji Europejskiej pozwalającą na wolną konkurencję na rynku w zakresie widocznych części zamiennych oraz dla wolności wyboru konsumentów. Roczna wartość tego rynku w 25 krajach członkowskich Unii Europejskiej wynosi od 12 do 13 miliardów euro.

Komisja głosowała za „Klauzulą Napraw” („Klauzulą Reperacji”), która daje producentom samochodów pełną ochronę wzorów ich nowych pojazdów, ale zabezpiecza przed tworzeniem monopoli w zakresie części zamiennych.

Opierając się na raporcie sprawozdawcy Pana Wolfganga Klinz (ALDE/Germany) oraz pozytywnych propozycjach Pana Dr. Christopha Konrad (EPP/Germany) i Antolina Sanchez Presedo (PSE/Spain), Komisja poparła liberalizację rynku widocznych części zamiennych przytłaczającą większością głosów.

Przewodniczący ECAR Pan Ulf Lemor powitał decyzję Komisji słowami “ECAR docenia pozytywny sygnał za wolną konkurencją na rynku serwisowania i napraw samochodów. Opinia Komisji chroni innowacyjność, popiera inwestycje i podtrzymuje zatrudnienie w Unii Europejskiej gwarantując swobodę przemieszczanie się dla 250 mln europejskich kierowców, wzmacnia konkurencyjność sektora motoryzacyjnego jako całości oraz oferuje tysiącom średnich i małych firm możliwość konkurowania.”

Głosowanie Komisji Spraw Gospodarczych i Monetarnych (ECON) daje jasny sygnał innym zaangażowanym (Komisji Prawnej i Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów), że powinny one także chronić wolną konkurencję. Oznacza to, że Komisje te powinny dać swój wkład do zakończenia tworzenia prawdziwego jednolitego rynku zaraz po wznowieniu obrad po letniej przerwie Europejskiego Parlamentu.

ECAR - Europejska kampania na rzecz swobody rynku części samochodowych i napraw powstała w 1993 roku.

Europejska Kampania na Rzecz Swobody Rynku Części Samochodowych i Napraw (The European Campaign for the Freedom of the Automotive Parts and Repair Market - ECAR) zrzesza 10 niezależnych europejskich organizacji reprezentujących producentów części samochodowych, dystrybutorów, niezależne stacje obsługi, europejski sektor ubezpieczeń samochodowych, obszerną grupę małych i średnich przedsiębiorstw oraz chroni 250 milionów użytkowników pojazdów w Unii Europejskiej. Głównym celem ECAR jest promowanie wolnej konkurencji i zapobieganie monopolizacji rynku samochodowych części zamiennych przez producentów samochodów poprzez nadużywanie prawa do ochrony wzorów.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...