Nie zwrócą VAT-u wspólnotom mieszkaniowym

Wbrew intencjom posłów zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych nie obejmie zakupów dokonanych przez osoby fizyczne za pośrednictwem wspólnot mieszkaniowych. Ustawa wyklucza bowiem zwrot podatku z faktury wystawionej na wspólnotę.
Czekająca na głosowanie w Senacie ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym ma zrekompensować wzrost stawki VAT na materiały budowlane, która nastąpiła 1 maja 2004 r. Zamiarem ustawodawcy było umożliwienie zwrotu wszystkim osobom, które dotknęła podwyżka.
Rekompensatę powinni więc też uzyskać członkowie wspólnot mieszkaniowych w zakresie wydatków na fundusz remontowy, które zostały przeznaczone na zakup materiałów budowlanych.

Nadzieje wspólnot mieszkaniowych na zwrot VAT rozwiewa jednak art. 4 ustawy, zgodnie z którym dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej. Wszystkie warunki, limity odliczenia, wnioski, dokumenty potrzebne do zwrotu również odnoszą się do osób fizycznych. To oznacza, że wspólnota mieszkaniowa nie będzie mogła wystąpić do urzędu o zwrot.

Mirosław Oleś ze Wspólnoty Mieszkaniowej „Nasz Dom” w Oławie mówi, że jego wspólnota posiada faktury na ponad 230 tys. zł, dokumentujące zakup materiałów budowlanych, które posłużyły do remontu budynku. Gdyby były wystawione na członków wspólnoty, nie byłoby problemu ze zwrotem części VAT. – Ustawa o zwrocie VAT jest ułomna. Może być niezgodna z konstytucją, bo stawia członków wspólnot mieszkaniowych w gorszej sytuacji niż właścicieli domów. Dlaczego posiadacz willi będzie mógł otrzymać zwrot VAT zapłaconego za materiały budowlane, np. do remontu dachu, a my nie? Przecież z funduszu remontowego, który opłacamy, kupowane są materiały budowlane – mówi M. Oleś.

Członkowie wspólnot mieszkaniowych dziwią się, tym bardziej że zwrot VAT będzie obejmował – choć w nieco ograniczonym stopniu – faktury, które posłużyły do skorzystania z ulgi remontowej w PIT. W przypadku PIT wydatki członków wspólnoty na fundusz remontowy można zaliczyć do ulgi remontowej.

W Instytucie Rozwoju Miast usłyszeliśmy, że mimo iż faktury są wystawiane na wspólnoty, to podmiotem wobec prawa są tworzące je osoby fizyczne. – Wszystko zależy od interpretacji prawa. Znając urzędników skarbowych, mogą być z tym problemy – powiedział proszący o anonimowość pracownik IRM.

Poseł Barbara Marianowska (PiS), która pracowała nad ustawą, zapewniła „GP”, że intencją ustawodawcy było objęcie prawem do zwrotu części VAT także wspólnot mieszkaniowych. – Przecież zrzeszają one osoby fizyczne, a ustawa ma na celu neutralizację podwyżki VAT osobom fizycznym. Wspólnoty działają na rzecz swoich członków. W tym celu kupują materiały budowlane. Problem może dotyczyć dokumentowania wydatków, ale mam nadzieję, że zwrot będzie możliwy. Może faktury wystawione na wspólnotę powinny zawierać adnotacje, że dotyczą wydatków ponoszonych przez jej członków – powiedziała Barbara Marianowska.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Marcin Musiał
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...