Elastyczny czas pracy może pomóc w godzeniu obowiązków

Zdaniem pracowników, ale też pracodawców elastyczna organizacja czasu pracy mogłaby pomóc zachęcić młode małżeństwa do posiadania dzieci, a jednocześnie być sposobem na to, by młode matki nie wypadały z rynku pracy - wykazały przeprowadzone w Białymstoku pilotażowe badania ankietowe.
Badania przeprowadzono w ramach projektu "Elastyczny pracownik - partnerska rodzina" realizowanego przez Wyższą Szkołę Ekonomiczną (WSE) w Białymstoku dzięki środkom z Unii Europejskiej w ramach Inicjatywy Wspólnotowej Equal. Ich wyniki zaprezentowano w środę na konferencji w Białymstoku.

Celem projektu, na który uczelnia wraz z partnerami pozyskała z UE na 3 lata 3 mln euro, jest m.in. przetestowanie rozwiązań, które pomogą młodym matkom godzić życie zawodowe z rodzinnym. Będą więc promowane takie rozwiązania jak: wydłużenie godzin pracy przedszkoli i żłobków, zachęcanie pracodawców do elastycznych form zatrudnienia, a także mężczyzn do większej aktywności w domu, co miałoby wspomóc aktywność zawodową młodych matek.

Ankieterzy przepytali 100 młodych rodziców, w większości były to pracujące młode matki mające dzieci do 7 lat i kobiety w ciąży oraz zaledwie kilkunastu ojców, bo tylko tylu mężczyzn zainteresowało się projektem. Pytano ich o różne zagadnienia dotyczące godzenia życia zawodowego z rodzinnym.

Jak poinformowała kierownik projektu dr Cecylia Sadowska- Snarska z WSE, na elastyczną organizację czasu pracy jako element sprzyjający godzeniu pracy i obowiązków w domu wskazało 73,5 proc. pracowników i 60,7 proc. pracodawców. Niepokojące jest jednak to, że aż co piąty ankietowany wskazał, iż obciążenia rodzinne i posiadanie dzieci są powodem odmowy zatrudnienia.

Prawie dwie trzecie ankietowanych nie planuje posiadania kolejnego dziecka. Głównym powodem aż dla jednej trzeciej badanych są kłopoty finansowe, dla jednej czwartej - zbyt dużo obowiązków. 6,5 proc. nie chce mieć dzieci bo woli karierę, a 3,2 proc. obawia się utraty miejsca pracy z powodu obciążeń rodzinnych.

Do 2007 roku w ramach projektu zostanie przygotowana ogólnopolska kampania społeczna, której celem ma być uaktywnienie mężczyzn i zachęcenie ich do większej aktywności w domu. Badania przeprowadzone w Białymstoku wykazały bowiem, że aż 43,6 proc. rodzin działa według modelu tradycyjnego, tzn. gdzie większość obowiązków domowych spoczywa na kobietach.

Badani mężczyźni odpowiedzieli, że na obowiązki domowe przeznaczają zaledwie pół godziny dziennie. Prawie połowa badanych uważa, że wydłużenie czasu pracy przedszkoli i żłobków znacznie pomogłoby w godzeniu pracy z życiem rodzinnym.

W pilotażu w Białymstoku weźmie udział 7 przedszkoli i 2 żłobki, które same zgłosiły do tego chęć. W ramach projektu badania na temat perspektywy upowszechniania elastycznych form zatrudnienia przeprowadzono też w 40 dużych podlaskich firmach z branży przemysłowej, budowlanej, handlu i usług.

Okazało się, że tylko kilka procent z nich stosuje takie formy zatrudnienia jak telepraca czy dzielenie pracy i płacy między pracowników, podczas gdy np. kobieta wychowuje dziecko. Takie właśnie formy zatrudnienia będą promowane wśród pracodawców, a w niektórych firmach zostaną w ramach projektu sfinansowane.

Według 85,7 proc. zbadanych firm, najważniejszą barierą w stosowaniu elastycznych form zatrudniania jest rygorystyczny kodeks pracy. Dlatego specjalnie dla przedsiębiorców zostanie przygotowany przewodnik po przepisach prawnych na temat różnych form zatrudniania, uwagi zostaną też zgłoszone do ustawodawcy.

W projekcie uczestniczą oprócz WSE, NSZZ "Solidarność", Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr, Izba Przemysłowo-Handlowa w Białymstoku, Zakład Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku oraz Uniwersytet Helsiński i Miejski Instytut Kształcenia i Zatrudnienia w Grenadzie w Hiszpanii.
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...