Wal-Mart w Polsce?

Koncern Wal-Mart Stores planuje rozszerzyć działalność międzynarodową o Europę Środkową i Wschodnią - poinformował wczoraj „Financial Times”.
Polska, obok Węgier i Rosji, znalazła się na liście najatrakcyjniejszych lokalizacji dla rozwoju tej największej na świecie sieci handlowej, chociaż obecni są tu już wszyscy czołowi międzynarodowi gracze. Analitycy sądzą, że szuka okazji do przejęcia jednej z zagranicznych sieci supermarketów.

Zdaniem ekspertów, wejście amerykańskiego giganta zmieni strukturę polskiego rynku detalicznego, powodując przetasowania wśród największych detalistów.

– Wieść o tym, że Wal-Mart planuje wejść do Polski, krąży w branży przynajmniej od dwóch lat. Jeśli rzeczywiście koncern zdecyduje się to zrobić, na pewno nie nastąpi to poprzez inwestowanie w budowę nowych sklepów czy hal, ale raczej poprzez wykupienie lub przejęcie innej firmy handlowej. Nie sądzę, aby dotyczyło mniejszych polskich sieci. Wydaje mi się, że wybrana zostanie jakaś sieć zagraniczna – uważa Urszula Kłosiewicz-Górecka, wicedyrektor Instytutu Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji.

Zapowiedź inwestowania Wal-Martu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej od dawna wywołuje obawy wśród czołowych detalistów, m.in. niemieckiej Grupy Metro, brytyjskiego Tesco, francuskiego Auchan. – Wal-Mart to bardzo poważny gracz. Pojawienie się go w Polsce na pewno więc spowoduje wzrost konkurencji i zmiany działania firm od dawna obecnych na tym rynku. Będzie to dotyczyć zwłaszcza polityki cenowej. Będziemy musieli zmienić taktykę gry i obniżyć ceny – mówi Dorota Patejko, rzecznik prasowy sieci Auchan.

Eksperci twierdzą, że taka ekspansja Wal-Martu do Polski może zagrozić utrzymaniu pozycji lidera przez niemiecką sieć Metro Group. Jednak przedstawiciele niemieckiego koncernu nie boją się konkurencji. W związku z wizytą szefa Wal-Martu Lee Scotta w Europie, ruszyła fala spekulacji na temat możliwych akwizycji. Lee Scott oznajmił, iż w całkowitym wzroście sprzedaży, 30 proc. będzie generowane poza USA.

W Polsce do tej pory mieliśmy do czynienia z dwoma większymi fuzjami: przejęcie kilka lat temu sklepów Hit przez sieć Tesco oraz przejęcie w ub.r. przez Carrefour 13 hipermarketów Hypernova od holenderskiej sieci Ahold. W Polsce procesy konsolidacji i koncentracji przebiegają dużo wolniej niż w innych krajach Europy Zachodniej.

Według danych Gfk, 10 czołowych sieci kontroluje niecałe 25 proc. rynku detalicznego, podczas gdy w Niemczech, Francji, Hiszpanii, a nawet na Węgrzech, mają oni ponad 80 proc. udziału w rynku. Udział nowoczesnych kanałów dystrybucji w obrotach artykułami FMCG w Polsce sięga 35-40 proc. i też odbiega od średniej europejskiej (znacznie powyżej 50 proc.).

Jednak zdaniem Magdaleny Zimnej z Gfk, polski rynek jest już nasycony pod względem liczby hipermarketów, których działa ponad 200 i raczej nie ma miejsca dla nowych graczy, co jednak nie wyklucza fuzji.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Anita Skiba


Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...