Gaz drożeje od lipca

Od 1 lipca średnio o 3-8 proc. wzrosną ceny gazu dla dużych odbiorców tego paliwa (zakładów azotowych, hut szkła, elektrociepłowni) oraz o 3,8-7,1 proc. dla mniejszych firm i tzw. odbiorców komunalno-bytowych. Podwyżki związane są ze wzrostem o ponad 25 proc. cen zakupu gazu za granicą.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) przedłużył do 30 września przedsiębiorstwom grupy kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) okres obowiązywania ustalonych przez nie taryf dla paliw gazowych, których termin upływa 30 czerwca.

Jednocześnie prezes URE zatwierdził nowe, wyższe ceny tych paliw. Podwyżki związane są z ponad 25-proc. wzrostem zakupu gazu za granicą – ceny gazu z importu ustalane są w bezpośredniej relacji do cen produktów ropopochodnych na rynkach światowych, a te w ostatnim czasie znacznie podrożały i nadal mają tendencję wzrostową.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki w sprawie zasad kształtowania i kalkulacji taryf, korekta cen może nastąpić w przypadku zakupu paliw gazowych po cenach wyższych o więcej niż 5 proc. (lub niższych o ponad 5 proc.) w stosunku do cen przyjętych do kalkulacji w taryfie, ale nie częściej niż raz na kwartał.

Przy tym do 30 września nie zmienią się stawki opłat abonamentowych i przesyłowych. Ma to ułatwić firmie Gaz System, która będzie odpowiedzialna za przesył gazu w Polsce, prowadzenie rozliczeń z odbiorcami do czasu ustalenia własnej taryfy przesyłowej. Jest to korzystne dla dużych odbiorców gazu, ponieważ opłaty przesyłowe łącznie z abonamentem stanowią znaczącą część kosztów zakupu gazu.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Taryfa PGNiG SA obejmująca podwyżki dotyczy odbiorców zużywających duże ilości gazu: zakłady azotowe, huty szkła, elektrociepłownie. Ceny wzrastają tutaj średnio o 3-8 proc. Natomiast ceny gazu oferowanego przez spółki dystrybucyjne mniejszym firmom oraz tzw. odbiorcom komunalno-bytowym (w tym gospodarstwom domowym) wzrosną o 3,8-7,1 proc.

Przy zmianie taryfy uwzględniono tak zwane koszty uzasadnione związane ze wzrostem cen importowanego gazu. Podwyżki złagodziły ceny tańszego gazu wydobywanego ze złóż krajowych. Koszty jego wydobycia są średnio o połowę mniejsze niż ceny gazu sprowadzanego z zagranicy. W ubiegłym roku 32 proc. gazu (4,3 mld m sześc.) oferowanego przez PGNiG pochodziło ze złóż krajowych. Natomiast 42 proc. (5,7 mld m sześc.) gazu niezbędnego do zaopatrzenia kraju w to paliwo sprowadziliśmy z Rosji, 20 proc. (2,7 mld m sześc.) z krajów Azji Środkowej, 3,5 proc. (480 mln m sześc.) z Norwegii oraz 2,5 proc. (386,2 mln m sześc.) z Niemiec – wynika z danych PGNiG.

Zwiększenie krajowego wydobycia gazu, którego koszt pozyskania jest znacznie niższy od kosztu pozyskania gazu w imporcie sprawi, że ceny tego paliwa będą w naszym kraju konkurencyjne do cen za granicą. Pozwoli to w przyszłości na ograniczenie wpływu wzrostu cen produktów ropopochodnych na rynkach światowych na hurtowe ceny gazu na naszym rynku, co może wpłynąć m.in. na zwiększenie konkurencyjności towarów produkowanych w Polsce, w kosztach produkcji których gaz odgrywa znaczącą rolę – stwierdzono w komunikacie URE.

Janusz K. Kowalski


Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...