Zwiększa się szara strefa gospodarki

Wyraźna liberalizacja kodeksu pracy zapoczątkowana pod koniec 2003 r. i obniżka podatków od firm nie zahamowała rozwoju szarej strefy. Z badań Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że bez umowy o pracę zarabia ponad 1,3 mln osób.
Z roku na rok zwiększa się liczba osób pracujących w szarej strefie gospodarki, która jest ukryta przed fiskusem i nie płaci składek na ubezpieczenia społeczne. Z badań Głównego Urzędu Statystycznego poświęconych organizacji czasu gospodarstw domowych wynika, że grupa osób, które zarabiają bez umowy o pracę, jest dość duża i powiększyła się w porównaniu z wcześniejszymi szacunkami.

Na podstawie badań GUS, obejmujących okres od czerwca 2003 r. do czerwca roku ubiegłego, można przyjąć, że w szarej strefie pracowało w tym czasie ponad 1,3 mln osób. Są wśród nich pracownicy najemni, bezrobotni oraz ci, którzy oficjalnie, wbrew rzeczywistości deklarują, że są bierni zawodowo – nie pracują i nie poszukują pracy, ponieważ są przekonani, że jej nie znajdą.

Zgodnie z kodeksem pracy, pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. A umowę o pracę zawiera się na piśmie – najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika.

Tymczasem z badań GUS wynika, że wśród osób deklarujących, że są pracownikami najemnymi, nie posiadało umowy o pracę około 764 tys. osób, co oznacza, że pracowało w szarej strefie. Przy tym mężczyźni pracowali częściej w gospodarce cienia niż kobiety.

Na zarobek wypłacany „pod stołem” godziło się w badanym okresie pond 9 proc. mężczyzn deklarujących, że są zatrudnieni i prawie 5 proc. kobiet.

Badania GUS wskazują również na to, że około 12 proc. osób (260 tys.), które oficjalnie twierdziły, że są bezrobotne, wykonywało pracę zawodową. Zjawisko to jest zrozumiałe. Prawo do zasiłku ma tylko kilkanaście procent zarejestrowanych bezrobotnych. W sytuacji gdy pomocy społecznej brakuje środków na zapomogi, osoby bez oficjalnego zajęcia muszą zarabiać, aby żyć, bo nie wszyscy mają oszczędności i nie wszyscy mogą liczyć na pomoc krewnych lub znajomych.

Na naszym rynku pracy jest też dość liczna grupa osób biernych zawodowo, które nie mają pracy i jej nie poszukują albo nie są gotowe do jej podjęcia. Wśród biernych zawodowo jest też część osób zniechęconych, które nie poszukują pracy, ponieważ są przekonane, że jej nie znajdą. Mimo to w badaniach budżetu czasu ludności przyznało się do wykonywania pracy 318 tys. osób wcześniej uznawanych za bierne zawodowo.

W sumie, w badanym okresie, w szarej strefie pracowało 1342 tys. osób, czyli znacznie więcej niż w szacunkach prezentowanych w Roczniku Statystycznym GUS, gdzie przyjęto, że w 2003 r. liczba pracujących w szarej gospodarce wyniosła 924 tys. osób (trzeba jednak pamiętać, że dane w roczniku dotyczą końca roku, gdy znika duża część prac sezonowych).
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Janusz K. Kowalski


Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...