Francja wzywa W. Brytanię do kompromisu, broni wydatków rolnych

Francja po raz kolejny wezwała Wielką Brytanię do "kompromisu" w sprawie brytyjskiego rabatu, czyli zwrotu części składki płaconej do unijnej kasy. Jednocześnie zapowiedziała obronę wydatków rolnych podczas dyskusji o budżecie na lata 2007-2013 na zbliżającym się szczycie UE.
 "Ja i prezydent Republiki Jacques Chirac będziemy bronić interesów Francji, zwłaszcza we wspólnej polityce rolnej" - oświadczył w poniedziałek francuski minister spraw zagranicznych Philippe Douste-Blazy w wywiadzie dla radia RTL.

W niedzielę z propozycją renegocjacji wydatków na rolnictwo wystąpił szef brytyjskiej dyplomacji Jack Straw. Niemiecki minister spraw zagranicznych Joschka Fischer dał do zrozumienia, że go popiera, twierdząc, że "każdy musi zrobić jakiś ruch".

Tymczasem w 2002 roku Niemcy zgodziły, że wydatki rolne pozostaną na obecnym wysokim poziomie do 2013 roku. Już wcześniej prezydent Chirac wykluczył koncesje ze strony Francji w sprawie funduszy rolnych, których Francja jest największym beneficjentem. Wezwał za to Wielką Brytanię, aby "uczyniła gest", rezygnując z rabatu. Rząd w Londynie twierdzi, że nawet uwzględniając rabat płaci do wspólnego budżetu więcej, niż Francja. Broni swego przywileju, wywalczonego przez premier Margaret Thatcher w 1984 roku, by zrekompensować Brytyjczykom stosunkowo niewielkie wpływy ze wspólnych funduszy rolnych.

Odnosząc się do tej dyskusji, Douste-Blazy przyłączył się do presji wywieranej na Wielką Brytanią przez pozostałe państwa członkowskie, które chcą rewizji rabatu. "Nie powinniśmy dorzucać kryzysu finansowego do kryzysu politycznego i instytucjonalnego, więc potrzebujemy kompromisu. Mojemu rozmówcy Jackowi Straw mówię: nie możemy nie znaleźć kompromisu" - dodał Douste-Blazy i wezwał Londyn do "wysiłku" w sprawie rabatu
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...