Związkowcy z PKN nadal przeciwni likwidacji RJO

Krajowy Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny Związków Zawodowych w PKN Orlen zaapelował do ministerstwa skarbu, aby nie popierało na najbliższym zwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy płockiego koncernu projektu likwidacji 12 Regionalnych Jednostek Organizacyjnych (RJO).
Proponowany przez zarząd spółki projekt zmiany statutu PKN Orlen, w tym wykreślenia z niego istniejących obecnie 12 RJO, akcjonariusze spółki mają rozpatrzyć 29 czerwca. Głosy Skarbu Państwa i spółek zależnych, w tym Nafty Polskiej, mogłyby zdecydować o przyjęciu, odrzuceniu lub wykreśleniu projektu uchwały z porządku obrad.

"Panie Ministrze, mamy nadzieję, że przedstawiciele Skarbu Państwa nie dopuszczą do eskalacji nabrzmiałego konfliktu, zatrzymując go w momencie, który może doprowadzić do wybuchu społecznego niezadowolenia. Wzywamy do niegłosowania na najbliższym Walnym Zgromadzeniu za wykreśleniem ze statutu jakiegokolwiek RJO" - napisali związkowcy PKN Orlen w piśmie do wiceministra Skarbu Państwa Krzysztofa Żyndula, które w piątek przesłali PAP.

Od 11 kwietnia we wszystkich oddziałach spółki w kraju trwa akcja protestacyjna przeciwko likwidacji obecnych 12 Regionalnych Jednostek Organizacyjnych PKN Orlen, polegająca na oflagowaniu zakładowych budynków. Jej organizatorami są cztery duże związki płockiego koncernu, tworzące Krajowy Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny Związków Zawodowych (KMKPZZ): Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ "Solidarność" PKN Orlen SA i Grupa Orlen oraz Sekcja Krajowa Związków Zawodowych Pracowników Polskiego Koncernu Naftowego SA, Międzyzakładowa Komisja Związkowa NSZZ "Solidarność" i Komisja Międzyzakładowa "Solidarność 80" PKN Orlen.

Pragnący zachować anonimowość specjalista z branży paliwowej powiedział PAP, że Skarb Państwa, który od początku przekonywał zarząd i związkowców PKN Orlen do dialogu, jest w trudnej sytuacji - mógłby poprzeć projekt restrukturyzacji regionów, ale zdaje sobie sprawę ze skali oporu społecznego przeciwko proponowanym zmianom.

Pod koniec maja KMKPZZ, w obawie przed zwolnieniami pracowników, wszedł w spór zbiorowy z zarządem PKN Orlen, sprzeciwiając się restrukturyzacji i żądając m.in. respektowania porozumień zawartych w 1999 i 2000 roku, dotyczących zasad funkcjonowania jednostek terenowych płockiego koncernu oraz wstrzymania rekrutacji w ramach reorganizacji tych struktur.

W tym samym czasie wiceprezes PKN Orlen Wojciech Heydel oświadczył dziennikarzom, iż zarząd spółki jest zdeterminowany, by przeprowadzić program restrukturyzacji, i nie bierze pod uwagę wycofania się z niego. W obronie RJO PKN większość liczącej ponad 1,5 tys. osób załogi tych struktur gotowa jest przeprowadzić akcję strajkową, ze strajkiem generalnym włącznie - tak zdecydowano w przeprowadzonym w tym tygodniu referendum związkowym.

Trwające ponad miesiąc negocjacje między zarządem PKN Orlen a KMKPZZ w sprawie restrukturyzacji zakończyły się w ubiegłym tygodniu niepowodzeniem. Związkowcy czekają obecnie na odpowiedź zarządu, czy przystąpi do ponownych rozmów, tym razem z udziałem mediatora z listy Ministerstwa Gospodarki. W 2003 roku własny plan restrukturyzacji struktur regionalnych PKN Orlen przygotował ówczesny zarząd spółki, kierowany przez Zbigniewa Wróbla.

Projekt ten zakładał likwidację dziewięciu z 12 RJO i utworzenie z trzech pozostałych tzw. centrów biznesowych. Przeciwko tym planom, a także w obawie przed grożącymi zwolnieniami pracowników, protestowała wtedy część zakładowych związków zawodowych.

Ostatecznie do restrukturyzacji nie doszło. PKN Orlen utworzył 12 Regionalnych Jednostek Organizacyjnych, posiadających statut samodzielnych pracodawców, w lipcu 2000 roku - był to efekt wcześniejszego połączenia Petrochemii Płock z krajową siecią Centrali Produktów Naftowych.

W skład RJO weszły Regionalne Biura Handlu Detalicznego oraz Regionalne Biura Handlu Hurtowego i Logistyki. Jednocześnie zlikwidowano wtedy 17 istniejących wcześniej oddziałów krajowych spółki.
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...