Sejm nie musi zapłacić 6 mln zł

Marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz nie ma wątpliwości, że Izba nie musi zapłacić 6 milionów złotych, których zgodnie z wyrokiem sądu domaga się od Sejmu szpital w Inowrocławiu.
 "W świetle prawa nie ma wątpliwości, że należności nie mogą być ściągane z Sejmu. Nie może się zdarzyć tak, że przyjdzie tu komornik" - powiedział w piątek marszałek dziennikarzom. Dodał, ze adresatem żądań jest minister skarbu

Pod koniec maja "Express Bydgoski" napisał, że szpital z Inowrocławia jako jedyny w kraju wygrał przed sądem batalię o pieniądze wypłacone pracownikom w ostatnich latach. Chodzi o ustawę sprzed pięciu lat, która gwarantowała personelowi placówek służby zdrowia podwyżki pensji o co najmniej 203 zł. Jednocześnie jednak szpitalom nie przyznano dodatkowych funduszy.

Część placówek znalazła pieniądze na wypłaty i teraz domaga się zwrotu gotówki na podstawie orzeczenia Sądu Najwyższego. Wskazał on właśnie Sejm jako instytucję, którą można pozwać.

Zdaniem marszałka, Sejm uchwalając tzw. ustawę 203, zachował się "lekkomyślnie". Cimoszewicz zaznaczył, że z prawniczego punktu widzenia w państwie "to jednak rząd i minister finansów czy minister skarbu przejmuje odpowiedzialność finansową".

"Parlament nie może działać pod tego typu zagrożeniem, że jego decyzje polityczno-prawne przenoszą się na jego sytuację finansową w sposób bezpośredni. To oznacza niedopuszczalne ograniczenie swobody stanowienia prawa" - ocenił Cimoszewicz.

Wskazał rozwiązanie problemu: w budżecie jest pozycja "środki na zobowiązania budżetu państwa"; te zobowiązania to także konsekwencje orzeczeń sądowych, takich jak w omawianym przypadku.
Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...