Sejm przyjął ustawę o "złotym wecie"

Sejm uchwalił ustawę o tzw. "złotym wecie", która daje Skarbowi Państwa (SP) kontrolę niektórych strategicznych decyzji w wybranych spółkach z jego udziałem. Ustawa wprowadza też zmiany w Kodeksie spółek handlowych dotyczące ograniczenia prawa głosu i przymusowego odkupu akcji.
Za przyjęciem ustawy głosowało w piątek 292 posłów, przeciw 91, a wstrzymał się 1. Teraz ustawą o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa oraz ich wykonywaniu w spółkach kapitałowych o istotnym znaczeniu dla porządku lub bezpieczeństwa publicznego zajmie się Senat.

Ustawa przewiduje m.in., że w spółkach spełniających kryteria ustawy SP będzie przysługiwało prawo weta wobec niektórych decyzji organów spółek, które uznane zostaną za istotne dla porządku lub bezpieczeństwa publicznego. Jednym z głównych elementów kontroli będzie możliwość umieszczania przez SP jednego lub dwóch obserwatorów w spółkach spełniających kryteria ustawy.

Obserwator nie będzie jednak mógł działać w zakresie spraw ekonomicznych firmy. Ustawa wprowadza też przepisy, które mają chronić spółkę przed wrogim przejęciem. Zgodnie z nimi statut może ograniczyć prawo głosu akcjonariuszy dysponujących powyżej jednej piątej ogółu głosów w spółce.

Ograniczenie to może dotyczyć wyłącznie wykonywania prawa głosu z akcji przekraczających limit głosów określony w statucie. Do KSH wprowadzony został też przepis zgodnie, z którym akcjonariusz lub akcjonariusze reprezentujący nie więcej niż 5 proc. kapitału zakładowego mogą żądać umieszczenia w porządku najbliższego walnego zgromadzenia sprawę podjęcia uchwały o przymusowym odkupie ich akcji przez nie więcej niż pięciu akcjonariuszy reprezentujących łącznie nie mniej niż 95 proc. kapitału, przy czym każdy posiada co najmniej 5 proc. kapitału.

Przepisy o przymusowym odkupie akcji nie będą stosowane do spółek publicznych, spółek w likwidacji oraz w upadłości, chyba że uchwała walnego o przymusowym odkupie zapadła co najmniej trzy miesiące przed ogłoszeniem likwidacji lub upadłości.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) określił, jakie branże mogą być rozpatrywane przy wybieraniu spółek, które zostaną objęte tego typu ustawą. Są to: telekomunikacja, energetyka i transport.

Obecnie kryteria ustawy spełniają: PGNiG, Grupa Lotos, Naftobazy, PKN Orlen, Kompania Węglowa, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, PSE-Operator, PGNiG-Przesył, PERN Przyjaźń, Naftoport, PKP Polskie Linie Kolejowe, Południowy Koncern Energetyczny, BOT Górnictwo i Energetyka oraz TP Emitel jako główny operator przesyłania sygnałów publicznej radiofonii i telewizji oraz KGHM.

W trakcie sejmowych prac nad ustawą przedstawiciele resortu skarbu informowali, że umieszczenie w ustawie poprawki, która da możliwość objęcia KGHM szczególnymi uprawnieniami, może nie zostać zaakceptowana przez UE, gdyż ta spółka nie należy do żadnej z branż wymienionych przez ETS.
Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...