LPR chce odwołania Gronickiego

Klub LPR chce odwołania ministra finansów Mirosława Gronickiego, ponieważ popiera o­n przystąpienie Polski do strefy euro. Projekt wniosku o wyrażenie wobec niego wotum nieufności trafił już do marszałka Sejmu. Dodatkowym argumentem, zdaniem LPR, jest podpisanie przez ministra rozporządzenia zrównującego akcyzę na oleje opałowy i napędowy i ponoszące akcyzę na gaz płynny.
Liga uważa, że ministrem finansów nie powinna być osoba, która akceptuje działania zmierzające do likwidacji złotego i polskiej władzy monetarnej.

"Wyrażamy swój zadecydowany sprzeciw wobec popieranej przez Mirosława Gronickiego koncepcji przystąpienia Polski do strefy euro" - napisano w uzasadnieniu wniosku.

Jak z kolei powiedział Zygmunt Wrzodak, podpisanie przez ministra rozporządzenia w sprawie akcyzy uderzy w gospodarstwa domowe i małe oraz średnie przedsiębiorstwa, które ogrzewają mieszkania i biura olejem. "Brak programu osłonowego może spowodować, że firmy będą upadać, a społeczeństwo biednieć" - ocenił.

Według LPR, wprowadzenie euro należy traktować jako "ważny krok w drodze do budowy Federalnego Państwa Europejskiego, którego budowa może się odbywać wyłącznie na gruzach państw narodowych". "W tym sensie należy stwierdzić, iż ewentualna likwidacja polskiego złotego stanowiłaby poważny krok w kierunku likwidacji polskiego państwa" - przekonuje LPR.

Zdaniem LPR, skutkiem likwidacji złotego byłoby też przekazanie polskich praw suwerennych w dziedzinie polityki pieniężnej z Polski za granicę. Argumentem przeciwko przyjęciu euro - według LPR - jest także fakt, że "suwerenność monetarna daje prawo polskiej władzy ustawodawczej do określenia celów polskiego banku centralnego, instrumentów jego polityki oraz sposobów usytuowania polskiej władzy monetarnej w strukturze organów władzy państwowej".

"Odwołanie Mirosława Gronickiego ze stanowiska powinno stanowić czytelny sygnał, że posłowie wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec działalności osób opowiadających się za likwidacją suwerenności monetarnej" - podkreślono w uzasadnieniu. Do momentu nadania tej depeszy PAP nie udało się uzyskać komentarza MF w tej sprawie.
Moja firma
Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

pokaż więcej
Proszę czekać...