Wojna o samoloty

Po fiasku wielomiesięcznych rokowań o subsydia dla producentów samolotów, USA i Unia Europejska niemal równocześnie postanowiły przenieść swój spór na forum Światowej Organizacji Handlu (WTO). Ta jednak może go rozpatrywać całe lata.
Unia Europejska oświadczyła, że zwróci się do WTO o zbadanie, czy subsydia przekazywane dla amerykańskiego Boeinga są zgodne z prawem. Bruksela podjęła decyzję po tym, jak w poniedziałek wieczorem administracja prezydenta George’a Busha zapowiedziała skierowanie do WTO sprawy pożyczek europejskich rządów dla koncernu Airbus. Boeing został dwa lata temu zdetronizowany przez europejskiego producenta jako pierwszy na świecie dostawca samolotów pasażerskich.

Boeing atakuje Airbusa „nie z obawy o subsydia, lecz dlatego, że boi się konkurencji” – argumentował wczoraj w Brukseli unijny komisarz ds. handlu Peter Mandelson. – Mogę was zapewnić, że interesy Europy będą w pełni chronione – dodał dziennikarzom.

Wszczęcie sporu na forum WTO nieuchronnie zwiększy napięcia w szacowanych na 750 mld dol. rocznie stosunkach handlowych między obiema stronami Atlantyku oraz może doprowadzić do likwidacji mechanizmów finansowania prac badawczo-rozwojowych jedynych na świecie producentów wielkich samolotów pasażerskich. W tej chwili chodzi o fundusze wartości 5 mld dol. przewidziane na rozwój 250-miejscowego modelu 787 amerykańskiego Boeinga oraz pomocy rządowej w kwocie 1,7 mld dol. na opracowanie przez Airbusa samolotu A350.

Według szacunków Unii jej wsparcie dla Aibusa, poczynając od 1992 r., wyniosło 3,7 mld dol. plus nakłady inwestycyjne obejmujące 33 proc. kosztów badawczo-rozwojowych. W tym samym okresie Boeing miał otrzymać pomoc w łącznej kwocie 29 mld dol., wliczając upusty podatkowe stanu Waszyngton, finansowanie infrastruktury, pomoc rządu japońskiego, fundusze na badania z Departamentu Obrony USA oraz ulgi w podatku eksportowym.
Eksperci są zgodni, że w postępowaniu przed WTO żadna ze stron nie zwycięży, natomiast obie mogą być napiętnowane za naginanie reguł prawnych. Ale zanim zapadnie jakikolwiek wyrok, upłyną cale lata potyczek prawnych.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
 


Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...