Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury wzrósł o 1 pkt

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, informujący z wyprzedzeniem o przyszłej sytuacji w gospodarce wzrósł w kwietniu o 1 pkt, po spadku w marcu o 1,2 pkt - poinformowało Bureau for Investments and Economic Cycles (BIEC).
 "Wskaźnik wyprzedzający koniunktury wzrósł o 1 punkt w stosunku do notowań z poprzedniego miesiąca. W gospodarce dominują tendencje wzrostowe, choć tempo jej rozwoju w najbliższych miesiącach dalekie będzie od tego co można nazwać boomem gospodarczym" - napisała w komentarzu do wyników badania Maria Drozdowicz.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika trzy poprawiły się w ostatnim miesiącu, dwie pozostały na poziomie zbliżonym do wartości poprzednich i trzy uległy pogorszeniu. "Zdecydowanie negatywnie ocenić należy sytuację po stronie zamówień w przemyśle. Już blisko rok tempo napływu nowych zamówień w przedsiębiorstwach przemysłowych kurczy się" - napisała Drozdowicz.

Według raportu BIEC dotyczy to także zamówień przeznaczonych na eksport. Mimo zadawalających wyników w handlu zagranicznym sytuacja dla eksporterów staje się coraz mniej korzystna ze względu na drożejący import surowców. Według Drozdowicz coraz wyższe ceny surowców na światowych rynkach i pogarszające się perspektywy u głównych partnerów handlowych Polski mogą osłabić tendencje eksportowe.

Drozdowicz zwraca także uwagę na podwyższony poziom zapasów wyrobów, jaki utrzymuje się w przedsiębiorstwach mimo ograniczenia produkcji. "Prawdopodobnie przedsiębiorstwa nie są w stanie znaleźć nabywców na swe towary, a jednocześnie nie są skłonni do obniżania cen na wyprodukowane wyroby. Ostatnie dane na temat sytuacji finansowej w firmach wskazują, że redukcja cen dla wielu z nich mogłaby oznaczać stratę. W pierwszym kwartale relacja przychodów do kosztów w przedsiębiorstwach znacznie się pogorszyła i to głównie za sprawą dynamicznie rosnących kosztów funkcjonowania" - napisała autorka raportu.

BIEC ocenia, że pogorszyły się również nastroje wśród konsumentów. Uważa, że spadła skłonność konsumentów do zakupów. "Obecnie konsumenci zachowują się raczej ostrożnie, pomimo że istnieją ekonomiczne przesłanki do wzrostu popytu wewnętrznego. Przede wszystkim spada inflacja, a realne wynagrodzenia zaczynają rosnąć. Wynagrodzenia są jednak ciągle niższe o 1,5 proc. od realnych płac sprzed roku" - głosi raport.

"Ostrożne deklaracje konsumentów co do przyszłych zakupów w warunkach spadającej inflacji ekonomiści często tłumaczą wiarą konsumentów w dalszy spadek cen i możliwość zakupu w niedalekiej przyszłości po cenach jeszcze niższych od obecnych. Po części można tak tłumaczyć obecne nastroje. Jednak zdawać sobie sprawę należy, że obserwowana odbudowa popytu wewnętrznego zachodzi bardzo powoli" - podaje opracowanie BIEC.

Z analizy biura wynika również, że wzrasta wydajność w przemyśle, choć tempo tego procesu jest coraz mniejsze. Jednocześnie firmy nie redukują zatrudnienia, a nawet nieznacznie je zwiększają, co BIEC interpretuje jako przejaw utrzymującego się optymizmu w przedsiębiorstwach.

Według raportu trudno jest jeszcze zinterpretować wzrost podaży pieniądza i wartości kredytów zaciąganych przez gospodarstwa domowe w ostatnich dwóch miesiącach. "Trudno na razie jednoznacznie ocenić tak wysoką dynamikę tych obu kategorii ekonomicznych. Jednocześnie obserwujemy bowiem wzrost zainteresowania kredytem hipotecznym, spadające oprocentowanie kredytów konsumenckich, oraz atrakcyjne debiuty giełdowe. Który z tych czynników wpływa w największym stopniu na wysoką dynamikę podaży pieniądza oraz zadłużenia kredytowego gospodarstw domowych okaże się najprawdopodobniej w najbliższych miesiącach" - napisała Drozdowicz.
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...