Bez większych zagrożeń dla inflacji

Rada Polityki Pieniężnej nie widzi zagrożeń dla inflacji z wyjątkiem niepewności związanej z cenami ropy naftowej, a zmiana nastawienia jest wyrazem wzrostu niepewności politycznej - uważa Andrzej Sławiński, członek RPP.
"Jeśli chodzi o bieg wydarzeń w dłuższym okresie, to ja byłbym spokojny, ponieważ tempo wzrostu (PKB) wróci do poziomu potencjalnego, który nie powoduje ani przyspieszenia ani spadku inflacji, gospodarka powróci prawdopodobnie w drugiej połowie roku do takiego tempa, więc nie będzie tu specjalnych ryzyk dla kształtowania się inflacji. (...) Jeśli chodzi o przyszłość, specjalnych zagrożeń dla inflacji nie widzimy, pomijając to, że nikt nie wie co się będzie działo na rynku ropy" - powiedział Sławiński w TVN24.

Wcześniej w środę RPP obniżyła, zgodnie z oczekiwaniami rynków finansowych, stopy procentowe o 50 pkt. bazowych, ale zaskoczyła zmianą nastawienia w polityce monetarnej na neutralne z łagodnego.

Sławiński pytany, czy rynki finansowe dobrze odczytały decyzje RPP, że Rada obcina stopy "raz a dobrze" i wysyła sygnał, że to na razie koniec obniżek odpowiedział: "No i bardzo słusznie, ponieważ zmiana nastawienia nie oznacza, że nastąpiło coś dramatycznego, że zmienił się zasadniczo nasz sposób widzenia na przyszły bieg wydarzeń w gospodarce. Raczej należy to traktować, że nastąpiła, miejmy nadzieję przejściowa kumulacja pewnych ryzyk i niepewności. Raczej to jest wyraz tego".

Według członków RPP, nastawienie neutralne jest wyrazem zbliżonego prawdopodobieństwa obniżek i podwyżek stóp procentowych.

"Zmianę nastawienia należy traktować jako naszą reakcję na zwiększenie się, miejmy nadzieje przejściowe, ryzyk i niepewności wokół tego co będzie działo się w bliskiej przyszłości" - powiedział Sławinski. "Na razie nie mamy pewności czy sytuacja fiskalna umożliwi możliwie szybkie wejście do systemu ERM2 a potem wejście do strefy euro. Bycie długo poza strefą euro byłoby niekorzystne dla naszej gospodarki" - dodał.
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...