Bezkonkurencyjne Google

Najczęściej odwiedzana wyszukiwarka internetowa Google nie zaprzepaściła możliwości, jakie daje szybki wzrost popytu na ogłoszenia w sieci. Zyski firmy w pierwszym kwartale pobiły wszystkie szacunki analityków, zwiększając się sześciokrotnie.
Raport Google przeszedł najśmielsze oczekiwania Wall Street, gdzie w przeliczeniu na akcję zakładano zysk na poziomie 92 centów. W istocie wzrósł on do 1,29 dol. na akcję lub – co bardziej czytelne – do kwoty 369,2 mln dol., wobec 64 mln dol. przed rokiem. Przychody kalifornijskiej spółki niemal się podwoiły do 1,26 mld dol. w porównaniu z 651,6 mln dol. w okresie przed rokiem.
Na otwarcie sesji akcje spółki podrożały do kwoty 224 dol. za jeden papier. To prawie trzykrotnie więcej od ceny giełdowego debiutu Google’a z sierpnia ubiegłego roku, ustalonej na 85 dol.
Kluczem do gwałtownego wzrostu zysków koncernu jest równie dynamiczny wzrost przychodów z reklam, uaktywnianych każdorazowo, gdy internauta wpisze do wyszukiwarki określone słowa. Z kolei Google dostaje pieniądze za każde kliknięcie w link ogłoszenia przez użytkownika wyszukiwarki.
Wydatki na reklamę w internecie stanowią wciąż tylko 4 proc. wszystkich nakładów firm na ten cel. Rekordowe przychody Google’a i Yahoo, amerykańskiego rywala firmy, jednak świadczą o przesunięciu części tych środków z tradycyjnych mediów, jak prasa czy TV, właśnie do internetu. Sam Google stara się uatrakcyjnić swoją ofertę. Poza pełnieniem funkcji wyszukiwarki, portal udostępnia także mapy satelitarne, daje możliwość korzystania z poczty elektronicznej czy oglądania filmów. Liczy się także ekspansja zagraniczna, przychody ze sprzedaży poza USA stanowią już 39 proc. obrotów ogółem.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 


Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...