Raffarin w Chinach-sprawa embarga i kontrakty na 3 mld euro

Wizyta premiera Francji Jean-Pierre'a Raffarina w Chinach rozpoczęła się w czwartek od podpisania kontraktów na sumę trzech miliardów euro, a także potwierdzenia przez szefa francuskiego rządu, że Paryż będzie nadal zabiegać o zniesienie unijnego embarga na dostawy broni do Chin.
Premierzy Francji i Chin - Raffarin i Wen Jiabao (czyt. uen dzia- pao) - byli uczestniczyli w czwartek rano w ceremonii podpisania serii chińsko-francuskich kontraktów, z których największe to porozumienie o zakupie przez Chiny 30 samolotów Airbusa, w tym pięciu wielkich super-jumbo A380.

Chiny zakupią też we Francji urządzenia dla siłowni jądrowych oraz tabor kolejowy. Rozpoczynając trzydniową wizytę w Chinach, Jean-Pierre Raffarin potwierdził na spotkaniu z dziennikarzami poparcie swego kraju dla zniesienia unijnego embarga na dostawy broni do Chin, wprowadzonego po masakrze na pekińskim placu Tiananmen w 1989 r.

Towarzyszący na konferencji prasowej francuskiemu premierowi szef chińskiego rządu Wen Jiabaao podziękował mu za takie postawienie sprawy, określając sankcje mianem "politycznej dyskryminacji" i podkreślając, że sprawa embarga nie może być w jakikolwiek sposób wiązana z kwestią praw człowieka. Raffarin ocenił także, że uchwalone w marcu przez chiński parlament i krytykowane jako wymierzone w Tajwan tzw. prawo antysecesyjne jest zgodne z uznawaną przez Francję i inne kraje "zasadą jednych Chin i dwu systemów". Zgodnie z tym prawem, Chiny mogą uderzyć na Tajwan, jeśli wyspa ogłosi niepodległość.

Raffarin poruszył też kontrowersyjny temat eksportu chińskich tekstyliów do Europy, sugerując, że strona chińska mogłaby ściślej trzymać się międzynarodowych zobowiązań. W odpowiedzi Wen Jiabao oświadczył, iż Chiny "dokładnie stosują się do przepisów Światowej Organizacji Handlu" i "podjęły odpowiednie inicjatywy" w tej kwestii, rozważając m.in. zwiększenie ceł eksportowych na sporne towary.

Kraje UE, obawiające się zalewu tanich tekstyliów chińskich i tym samym zagrożenia dla własnych producentów, liczą, że strona chińska z własnej woli ograniczy eksport kontrowersyjnych artykułów; w przeciwnym razie Unia zamierza sięgnąć po określone w ustawach środki, chroniące własny rynek.

Zgodnie z warunkami, wynegocjowanymi z Pekinem, kiedy w 2001 r. Chiny były przyjmowane do Światowej Organizacji Handlu (WTO), kraje członkowskie mogą sięgnąć po "środki ochronne", zabezpieczające przed zalewem chińskich tekstyliów. Warunkiem sięgnięcia po takie środki jest jednak wykazanie, że firmy krajowe ponoszą z tytułu importu tekstyliów z Chin dotkliwe straty.
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...