Czego nie wolno przywozić z zagranicznych wojaży

Polacy coraz chętniej wyjeżdżają na egzotyczne urlopy do Azji, Afryki, Ameryki Południowej. Lokalni sprzedawcy kuszą ich kupnem pamiątek ze zwierząt, roślin lub muszli.
Nie wszyscy jednak wiedzą, że przywóz lub wysyłka wielu tych okazów do Polski są zabronione albo wymagają uzyskania specjalnych zezwoleń.
W ostatnich tygodniach celnicy wykryli w wysłanych z USA paczkach m.in. spreparowaną czaszkę i poroże objętego międzynarodową ochroną bizona leśnego. Zgodnie z prawem, na przewóz podobnego okazu przez granicę trzeba mieć specjalne zezwolenie. Inne odkrycie celników to głowa aligatora missisipijskiego. To był świadomy przemyt, ale z doświadczeń celników wynika, że najczęściej przepisy łamią beztroscy turyści, którzy chcą mieć egzotyczną pamiątkę z dalekich podróży. W Polsce obowiązuje bowiem ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. nr 92, poz. 880 z późn. zm.), która zabrania albo ogranicza handel i przywóz gatunków będących pod ochroną Konwencji Waszyngtońskiej (CITES).
Zgodnie z postanowieniami Konwencji, przewóz przez granicę chronionego okazu (żywego, spreparowanego bądź jego szczątków lub wykonanych z niego przedmiotów) wymaga specjalnych zezwoleń. Dlatego co pewien czas akcje edukacyjne w tej sprawie prowadzą m.in. Ministerstwo Środowiska, WWF Polska oraz urzędy celne. Na kilku polskich lotniskach (m.in. w Katowicach) znajdują się specjalne gabloty, w których celnicy umieścili odebrane turystom okazy.
Czego nie wolno przywozić z zagranicznych wojaży? W rejonie Morza Śródziemnego trzeba uważać na kupno futra z kota rudego, wyrobów ze skorup żółwi, kości słoniowej itp. Zezwolenie CITES będzie potrzebne, jeśli ktoś chce przywieźć z Tajlandii większość gatunków storczyków, wyroby ze skóry węży lub krokodyli itp. W RPA trzeba unikać zakupu dziko rosnących okazów miejscowej flory. W Ameryce Łacińskiej nie należy kupować żywych papug ani pamiątek z piór dzikich ptaków. Szczegółowe porady, co i na jakich zasadach można przywieźć, a czego wwożenie do kraju jest zabronione, można znaleźć m.in. na stronie internetowej WWF Polska.
Michał Kosiarski


Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...