Słowacki pomysł na bezrobocie

Tylko w dwóch krajach Unii Europejskiej bezrobocie przekracza 15 proc. - w Polsce i na Słowacji.
Jednak już niedługo w tej niechlubnej statystyce możemy zostać sami. Wskaźnik bezrobocia u naszego południowego sąsiada szybko maleje – jeszcze rok temu był bliski 19 proc., dziś wynosi 16,2 proc. Czy słowackie doświadczenia powinny być dla Polski lekcją?
Według najnowszych danych unijnego biura statystycznego Eurostat bezrobocie (wskaźnik ten oparty jest na badaniach ankietowych, metodologia ta – podobna do BAEL – jest zalecana przez Międzynarodową Organizację Pracy i umożliwia porównywanie wyników w wielu krajach) na koniec lutego wynosiło w Polsce 18,1 proc. Na koniec kwietnia ub.r. – czyli rok wcześniej – wskaźnik ten wynosił 19 proc. Mimo więc stosunkowo szybkiego tempa rozwoju naszej gospodarki (PKB wzrosło w ubiegłym roku o 5,3 proc.) bezrobocie spada w wolnym tempie.
Inaczej jest na Słowacji. Tam wskaźnik bezrobocia obliczany przez Eurostat jeszcze rok temu (koniec kwietnia) wynosił niemal tyle samo co w Polsce – 18,7 proc. Jednak już na koniec lutego br. spadł do 16,2 proc., co oznacza jego redukcję o 2,5 pkt proc. Podobnie jest z bezrobociem rejestrowanym, gdzie bierze się pod uwagę liczbę osób bezrobotnych zarejestrowanych według wewnętrznych przepisów danego kraju. Jak podaje słowackie ministerstwo pracy, spraw socjalnych i rodziny, wskaźnik bezrobocia rejestrowanego wyniósł w lutym br. 13,08 proc., podczas gdy na koniec stycznia ub.r. wynosił 16,6 proc. (spadek o prawie 3,6 pkt proc.).
Jako jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy należy wymienić reformę podatkową, jaką od 1 stycznia 2004 r. wprowadziła Słowacja. Wszystkie podatki (odpowiednik polskiego VAT, PIT i CIT) wynoszą tam od początku 2004 r. 19 proc. Ten liniowy podatek zastąpił 5 stawek podatku od osób fizycznych (10, 20, 28, 35 i 38 proc.), dwie stawki podatku VAT (20 i 14 proc.) oraz 25-proc. podatek od firm. W efekcie – jak czytamy w opracowaniu słowackiego ministerstwa finansów – firmy, kompanie, miejscowi i zagraniczni eksperci uznają, że słowacka reforma stworzyła jeden z najbardziej konkurencyjnych systemów podatkowych w krajach Unii Europejskiej i OECD. Autorzy podkreślają, że reforma podatkowa została skoordynowana z reformami dotyczącymi systemu socjalnego, emerytalnego i zdrowotnego. Zlikwidowano np. zasiłek rodzinny, a w zamian wprowadzono nową formę celowego socjalnego świadczenia, które gwarantuje sprawiedliwszą dystrybucję pomocy, kierowaną zwłaszcza dla rodzin z dziećmi o niskich dochodach.
Reformy pozwoliły obniżyć koszty pracy oraz koszty działalności firm, co skutkuje napływem zagranicznych inwestycji. Jak szacuje słowacki urząd zajmujący się ich obsługą (SARIO), bezpośrednie inwestycje na Słowacji, w której żyje 5,4 mln osób, wyniosą w 2004 r. ponad 11 mld dolarów. Dla porównania w Polsce z ponad 38 mln mieszkańcami wyniosą niespełna 4,9 mld euro.
To wszystko powoduje, że bezrobocie u naszego południowego sąsiada spada w ostatnim czasie w zawrotnym tempie – 0,3 pkt proc. miesięcznie, czyli ponad 3,5 proc. rocznie.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Bartosz Marczuk

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...