Obraz perspektyw inflacyjnych wciąż korzystny

Korzystny obraz perspektyw inflacyjnych, który w marcu skłonił RPP do rozpoczęcia cyklu obniżek stóp, nie zmienił się i nie zmienią go raczej nowe dane makro, które pojawią się w okresie do kolejnego posiedzenia Rady - uważa Jan Czekaj, członek Rady Polityki Pieniężnej.
"Na razie nie ma i spodziewam się, że nie będzie żadnych nowych danych, które mogłyby zmienić naszą ocenę perspektyw inflacji zaprezentowaną po ostatnim posiedzeniu RPP. Makroekonomiczne podstawy naszych decyzji nie zmieniły się" - powiedział w czwartkowym wywiadzie Czekaj.

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w marcu stopy procentowe o 50 pkt bazowych i obecnie podstawowa stopa NBP wynosi nie mniej niż 6,0 proc., a rynek czeka na kolejne redukcje, które w sumie w 2005 roku mogą wynieść 125 pkt. Czekaj szacuje, że w marcu inflacja spadła rdr do 3,3-3,5 proc. z 3,6 proc. w lutym.
"Na koniec roku realny jest nasz cel, czyli 2,5 proc. z lekkim odchyleniem w jedną lub drugą stronę. Wciąż nie widać niebezpieczeństw, a my chcemy się trzymać wokół 2,5 proc." - powiedział.
"Nawet najbardziej pesymistyczni analitycy mówią o jednoprocentowej inflacji w którymś z miesięcy, czyli znacznie poniżej celu. A jeśli na to nałożyłoby się jeszcze osłabienie wzrostu gospodarczego, to nie widać podstaw do utrzymania obecnych warunków polityki monetarnej" - dodał.

Zdaniem członka RPP, największa niepewność co do dalszego kształtowania się wskaźnika CPI związana jest z cenami ropy i kursem walutowym.
"Chociaż ceny ropy wzrosły, a złoty się trochę osłabił, to nie jest to zasadnicza zmiana obrazu, tylko wprowadzenie elementów zwiększonego ryzyka. W sumie uwarunkowania, które były podstawą naszej decyzji w marcu, nie uległy istotnej zmianie, i nowe dane raczej nie zmienią tego obrazu" - powiedział.
"Mamy nieco słabszy wzrost gospodarczy, słabszą produkcję przemysłową, a także dyscyplinę płac, nieźle realizowany budżet i nadal silnego złotego. To są zasadnicze czynniki wpływające na inflację" - dodał.

Czekaj podkreśla, że w związku ze spadkiem inflacji znacznie wzrosły realne stopy procentowe.
"Spadek inflacji powoduje, że restrykcyjność polityki monetarnej wzrasta bez ruchu z naszej strony. To też trzeba brać pod uwagę" - powiedział. Czekaj zwraca uwagę, że wciąż utrzymuje się dodatni wkład eksportu netto do PKB, dyscyplina płac i nie ma powodów do gwałtownego wzrostu konsumpcji.
"Wręcz przeciwnie, słaba konsumpcja może się przyczynić do spowolnienia dynamiki wzrostu PKB. Dobrze się złożyło, że w IV kwartale 2004 i I kwartale 2005 wbrew oczekiwaniom wkład eksportu netto do PKB jest dodatni, bo w przeciwnym razie tempo wzrostu PKB byłoby znacznie niższe" - powiedział członek RPP.
"W pierwszym kwartale wzrost PKB powinien być wyższy niż 3 proc., gdyż dodatni wkład eksportu netto i prawdopodobna dwucyfrowa dynamika inwestycji powinny zrównoważyć wolniejszy wzrost konsumpcji. Liczymy, że druga połowa roku przyniesie przyspieszenie wzrostu, także z uwagi na niższą bazę, co w sumie umożliwi osiągnięcie w 2005 roku 4,0-4,5 proc. wzrostu PKB" - dodał.

W budżecie na 2005 rok rząd zapisał tempo wzrostu na poziomie 5 proc., a minister finansów prognozuje, że będzie to 4,5-5 proc.

Czekaj nie podziela opinii Haliny Wasilewskiej-Trenkner, według której cykl obniżek stóp może zakończyć się przed wyborami przejściem do nastawienia neutralnego, jeśli do wyborów parlamentarnych dojdzie na jesieni.
"Nie wiązałbym konieczności zakończenia cyklu obniżek z terminem wyborów. Oczywiście czynniki polityczne są ważne z ekonomicznego punktu widzenia, jednak nie podporządkowywałbym naszej polityki kalendarzowi politycznemu. Nie akceptuję takiego rozumowania, że powinniśmy zakończyć cykl obniżek przed wyborami. Decydujące znaczenie dla naszych decyzji mają uwarunkowania ekonomiczne. Czynniki polityczne oddziałują pośrednio poprzez wpływ na sytuację ekonomiczną" - powiedział członek RPP.

Czekaj podziela natomiast zdanie członkini RPP o słabszej roli projekcji inflacyjnej przy podejmowaniu decyzji o wysokości stóp procentowych.
"Co prawda staramy się uwzględniać projekcje inflacji, ale one są obarczone tak dużym ryzykiem, że czynniki napływające na bieżąco mają równie istotne znaczenie dla tego, co robimy" - dodał.

Zdaniem Czekaja, nie można szukać skali możliwych redukcji stóp procentowych w poziomie stóp sprzed wejścia do UE, gdy podstawowa stopa NBP wynosiła nie mniej niż 5,25 proc.
"Nie uważam, że wysokość stóp sprzed wejścia do UE jest właściwa dla takich oczekiwań i należy dążyć do takiego poziomu. W ogóle nie wydaje mi się celowe ani możliwe przyjęcie jakiegoś poziomu stóp procentowych, swego rodzaju wzorca, traktowanego jako poziom odniesienia dla naszej polityki" - powiedział.
"Wiadomo, że jeśli będą rosły stopy w USA czy w UE, to nie będziemy mogli tego ignorować, bo nie będzie chętnych do finansowania naszego długu publicznego" - dodał członek RPP.

Czekaj liczy na to, że warunki prowadzenia polityki monetarnej nie zostaną zaburzone przez budżet na 2006 rok. "Projekt budżetu przygotuje pewnie ten minister finansów i można być prawie pewnym, że to będzie budżet z deficytem około 30 mld zł, czyli to będzie kolejny krok w kierunku 3-procentowego deficytu" - powiedział członek RPP.
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...