Szwedzkie okulary dla śląskiej gminy

Gmina Chybie zwolniła z podatku od nieruchomości przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy dla kobiet. Za tę inicjatywę śląscy radni zostali wyróżnieni przez pełnomocnika rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, który przyznał im „Okulary Równości”.
Odznaczenie powstało w 2001 r., w czasie gdy Unii Europejskiej przewodniczyła Szwecja. Od tej pory „Szwedzkie Okulary Równości” przyznawane są osobom dostrzegającym problemy związane z dyskryminacją płci i zaangażowanych w działalność zmierzającą do wyrównania statusu kobiet i mężczyzn.
– Dlatego właśnie należy podkreślić, że zwolnienie z podatku jest związane z tworzeniem nowych miejsc pracy. Pojawiały się bowiem głosy, że zachęceni ulgą przedsiębiorcy będą zwalniać mężczyzn, by zatrudniać panie – tak niuanse samorządowego podejścia do równouprawnienia tłumaczy Mirosław Wardas, przewodniczący rady gminy Chybie. Od razu wyjaśnia też, że obowiązująca od 1 stycznia ulga nie ma nic wspólnego z jakąś szczególnie trudną sytuacją na lokalnym rynku pracy, ale jest odpowiedzią na sugestie właścicieli działających na miejscu firm.
– Obecnie bezrobotne kobiety nie są aż tak dużym problemem dla gminy. Poziom bezrobocia jest podobny jak w całym powiecie – w granicach 12–15 proc.
Pomysł na uchwałę w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości zrodził się na spotkaniach z przedsiębiorcami, które staramy się w miarę systematycznie przeprowadzać. Uczestniczą w nich przedstawiciele rady i właściciele lokalnych firm. W gronie 15-20 osób dyskutujemy o tym, czy jako samorząd możemy pomóc czy współpracować z prowadzącymi działalność gospodarczą – tłumaczy radny. Przyznaje, że pomysł podsunął największy miejscowy pracodawca, właściciel zakładów mięsnych, który zatrudnia 200 osób, ale jak do tej pory – wyłącznie mężczyzn.
– Ulga zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2005. Przedsiębiorcy dobrze przyjęli pomysł, ale na razie nie wiadomo, czy będą z niego korzystać. Chcieliśmy ich zachęcić do inwestycji i rozbudowy firm, ale to wymaga zastanowienia, nakładów i nie wierzę, żeby wcześniej niż za pół roku pojawił się jakiś wiarygodny sygnał, że ktoś jest żywo zainteresowany i działa w tym kierunku – ocenia przewodniczący.
Samorządowcy z Chybia przyznają, że większym wyzwaniem niż walka z bezrobociem jest dla nich rozwój przedsiębiorczości. W ich ocenie sytuacja w 9-tys. gminie nie jest zła, chociaż – co typowe dla małych śląskich miejscowości – większość osób dojeżdża do pracy poza miejscem zamieszkania. W ocenie radnych mieszkańcy gminy nie odczuwają tak bardzo skutków likwidacji kopalń czy – w przypadku kobiet – likwidacji zakładów włókienniczych w pobliskim Bielsku. Powstało wiele małych firm – dwu-, trzy-, pięcioosobowych, i jakoś sobie radzą. Zwolnienia podatkowe mają zachęcić następnych – mówi przewodniczący rady.
Dlatego oprócz zapisu, że 5-letnie zwolnienie z podatku od nieruchomości obejmuje budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, której uruchomienie w 2005 r. spowodowało powstanie i utrzymanie przez okres zwolnienia co najmniej 20 nowych miejsc pracy lub 15 nowych miejsc pracy dla kobiet, uchwała wprowadza także roczną ulgę dla osób bezrobotnych, które założyły własne firmy. Z rocznego zwolnienia mogą korzystać również nowo zakupione budynki i budowle, które wymagają przystosowania do nowej działalności gospodarczej lub obiekty nowo w tym celu wybudowane. W tym drugim przypadku ulga przysługuje bezterminowo – jeśli przedsięwzięcie ma charakter usługowy lub produkcyjny.
– Ze zwolnień wyłączyliśmy natomiast sklepy wielkopowierzchniowe, traktując je jako najprostszą inwestycję i wiedząc, że zatrudniają przede wszystkim kobiety. Rynek tych usług jest już nasycony i nie uważamy, że należą mu się kolejne ulgi. Dajemy szansę przede wszystkim firmom wytwórczym oraz dostawcom usług. Mamy nadzieję, że pełnomocnik ds. równego statusu kobiet i mężczyzn nie będzie jedyną osobą, która dostrzegła korzyści z tej uchwały – twierdzą radni Chybia.
Magdalena Wojtuch


Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...