Firmy będą musiały rozpocząć wdrażanie systemu HACCP

Firmy działające w branży spożywczej, które nie rozpoczęły wdrażania systemu HACCP, będą karane - wynika z projektu nowelizacji ustawy o warunkach żywności i żywienia, który niebawem wpłynie do Sejmu.

Oznacza to, że dziesiątki tysięcy sklepów spożywczych, barów, restauracji, a także firm produkujących środki spożywcze musi rozpocząć wprowadzanie do swojej działalności dość kosztownego systemu zarządzania bezpieczeństwem zdrowotnym żywności.

Obowiązujące od 1 maja 2004 r. przepisy mówiły co prawda o konieczności wdrożenia systemu HACCP przez wszystkie firmy działające w branży spożywczej, nie wskazywały jednak terminu, od którego system ten powinien funkcjonować w przedsiębiorstwie. Nie przewidywały również żadnych sankcji w przypadku niepodjęcia działań przez przedsiębiorcę służących wdrożeniu systemu. W konsekwencji niewiele małych i średnich firm zdecydowało się wdrożyć ten często kosztowny system. Z nieoficjalnych statystyk wynika, że w Polsce niecałe 4 proc. przedsiębiorstw z tej branży posiada HACCP.

Teraz sytuacja diametralnie zmienia się. Zaaprobowane już przez rząd przepisy jasno wskazują, że przedsiębiorcy muszą rozpocząć wdrażanie systemu pod groźbą sankcji karnych. Regulacje te wynikają z obowiązków dostosowawczych, które nałożyła na nasz kraj Unia Europejska. Oznacza to, że nowe przepisy bez zbędnej zwłoki należy wdrożyć do polskiego prawa. W Sejmie trafią zatem na tzw. szybką ścieżkę legislacyjną. Oprócz kar dla przedsiębiorców za brak postępów we wprowadzaniu HACCP, projekt ustawy przewiduje obligatoryjność dokumentowania wdrożonego w zakładzie systemu. W projekcie określono również, że obowiązek przeprowadzania kontroli wewnętrznej w zakładzie produkującym żywność spoczywa na kierowniku tego zakładu.

HACCP nie jest przewidziany tylko i wyłącznie dla firm produkujących żywność, ale także zajmujących się dystrybucją, handlem, cateringiem, prowadzeniem stołówek, restauracji itd. Koszty wdrożenia systemu HACCP zależą od wielkości przedsiębiorstwa. W przypadku małych firm, rodzinnych sklepików, straganów czy kiosków z żywnością wdrożenie systemu nie powinno być ani drogie, ani kłopotliwe. System właściciel będzie mógł wdrożyć samodzielnie, korzystając z pomocy poradników szkoleniowych dotyczących wdrażania HACCP. W przypadku większych firm, np. piekarni, koszty wdrażania systemu mogą być większe. Wydatki zostaną poniesione przede wszystkim na szkolenia pracowników oraz zakup sprzętu i urządzeń do monitorowania krytycznych punktów kontroli.


 

Na czym polega system HACCP

HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points) jest systemem zarządzania bezpieczeństwem zdrowotnym żywności. System polega na identyfikacji wszystkich potencjalnych zagrożeń, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia konsumenta i które mogą wystąpić podczas produkcji czy obrotu żywnością. Zadaniem systemu jest też eliminowanie i kontrolowanie zagrożeń (biologicznych, chemicznych, fizycznych) przez podjęcie szczególnej kontroli w tych miejscach, które są newralgiczne z punktu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa żywności. Są to tzw. krytyczne punkty kontroli. Zagrożeniem może być np. to, że dany produkt przechowywany w nieodpowiedniej temperaturze może stać się przyczyną zatrucia pokarmowego z powodu nadmiernego namnożenia się drobnoustrojów chorobotwórczych. Krytycznym punktem kontroli może być np. proces pasteryzacji lub innej obróbki termicznej, której celem jest zniszczenie wszystkich drobnoustrojów chorobotwórczych. Taki krytyczny punkt powinien być stale monitorowany, m.in. przez pomiar temperatury i czasu jej działania.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...