Odpowiedź rządu na „Czarną listę barier”

Pod kierownictwem odchodzącego ze stanowiska ministra gospodarki i pracy Jerzego Hausnera rząd przygotował odpowiedź na opublikowaną przez PKPP Lewiatan „Czarną listę barier”.
Resort gospodarki zgadza się z większością zastrzeżeń zgłaszanych przez środowisko przedsiębiorców, gorzej z realizacją postulatów dotyczących zmian.
Na konferencji prasowej 31 marca przedstawiciele PKPP Lewiatan i rządu przedstawili wyniki prac nad „Czarną listą barier”. W konferencji uczestniczyli: prezydent PKPP Henryka Bochniarz, minister gospodarki i pracy Jerzy Hausner, wiceminister gospodarki i pracy Irena Herbst oraz doradca Zarządu PKPP Jeremi Mordasewicz. PKPP Lewiatan oceniła realizację zmian dokonanych od 24 stycznia 2005 r., kiedy opublikowała drugą edycję „Czarnej listy barier” – katalog najważniejszych przeszkód w istotny sposób utrudniających lub wręcz uniemożliwiających prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Wielu barier w opinii przedstawicieli przedsiębiorców nie udało się jak dotąd zlikwidować. – Martwi nas to, że plan autorstwa ministra Hausnera nie został w pełni zrealizowany – powiedziała Henryka Bochniarz.
„Czarną listę barier” zdominowały m.in. kwestie podatkowe (w zakresie podatków dochodowych, podatku VAT i przepisów Ordynacji podatkowej), co do których rząd albo nie zajął jednoznacznego stanowiska, albo są obecnie przedmiotem prac legislacyjnych w Sejmie. Osobną kategorię na liście stanowiły bariery w inwestycyjnym procesie budowlanym. Według ostatnich statystyk w 2004 r. wydano najmniej pozwoleń na budowę od 1995 r. – Jedynie dzięki presji ministerstwa gospodarki ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym gmin trafiła do parlamentu – powiedział Jeremi Mordasewicz z PKPP. Na nowelizację czekają również przepisy z zakresu prawa pracy. Projekt nowego kodeksu pracy, bardziej sprzyjającego przedsiębiorcom, popierany jest przez stronę rządową. PKPP Lewiatan zidentyfikowała również 19 barier związanych z wdrażaniem i wykorzystaniem funduszy unijnych.
Przedstawiciele resortu gospodarki dobrze oceniają postępy przy likwidowaniu barier przedstawionych przez PKPP. – Z 19 barier 13 może zostać zlikwidowanych. To bardzo dobry wynik – uważa Irena Herbst, wiceminister gospodarki. – Stan gospodarki z 2001 roku a stan, jaki obejmie kolejna ekipa po wyborach, to dwie zupełnie odmienne sytuacje – dodał Jerzy Hausner.
Najważniejsze bariery z „czarnej listy”
Bariery podatkowe i finansowe
• rozliczanie podatku dochodowego
• rozliczanie podatku VAT
• przepisy ordynacji podatkowej
Bariery w inwestycyjnym procesie budowlanym
• wstrzymanie prac nad projektem ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym gmin
• brak miejscowych planów zagospodarowania terenu
• bariery wynikające z ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne
Bariery w zakresie stosunków pracy
• brak nowego Kodeksu pracy
przepisy związane z zawieszeniem stosowania przepisów prawa pracy
• brak precyzyjnego określania zasad zatrudniania przez osoby fizyczne
Bariery w wykorzystaniu funduszy strukturalnych
• weryfikacja systemu informacji kierowanej do przedsiębiorców
• niejasny system wytycznych i instrukcji wypełniania wniosków
• odchodzenie od zmian reguł aplikacyjnych w trakcie sesji aplikacyjnej
• całościowy system oceny projektów
źródło: PKPP Lewiatan
Marcin Kowalczyk
OPINIA
dr Maciej Grabowski, Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową
Te wszystkie zastrzeżenia i postulaty powtarzają się co roku. Należy dostrzegać tendencję zmiany. W stosunku chociażby do pierwszych aktów prawnych dotyczących funduszy strukturalnych nastąpiła ewidentna rewizja przepisów, co wskazuje na pewną pozytywną tendencję do upraszczania aktów prawnych. Przyjęcie dorobku prawnego Wspólnoty związane z akcesją powoduje, że część polskich przepisów jest znacznie bardziej restrykcyjna, niżby wynikało to z dyrektyw unijnych. PKPP kładzie nacisk na materię prawną, należy jednak zwrócić również uwagę na samo funkcjonowanie administracji publicznej.


Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...