Francuzi rezygnują z 35-godzinnego tygodnia pracy

Francuzi zakończyli kilkuletni eksperyment z 35-godzinnym tygodniem pracy. Zgromadzenie Narodowe przyjęło ustawę, która zezwala, za zgodą pracowników, na wydłużenie czasu pracy.
Za odejściem od unikatowych na skalę światową „35 godzin” opowiedziało się 350 deputowanych. Przeciw było 135. Teraz pracodawcy będą mogli negocjować z reprezentacjami pracowników dłuższy czas pracy – do maksymalnie 48 godzin tygodniowo, na co zezwala dyrektywa Unii Europejskiej. Praca ta będzie dodatkowo wynagradzana, tak jak nadgodziny.
Możliwość wydłużenia tygodnia pracy jest jednym z elementów poprawiania francuskiej gospodarki, która (wraz z „socjalistyczną” gospodarką niemiecką), zdaniem niektórych analityków, hamuje rozwój gospodarczy Europy. To głównie za przyczyną tych dwóch krajów Unia ciągnie się w tyle za ekonomią amerykańską.
O odejście od 35 godzin pracy zabiegali od kilku lat obecny prezydent Jacques Chirac i premier Jean-Pierre Raffarin. Twierdzili oni, że hamuje to rozwój gospodarczy i utrudnia tworzenie miejsc pracy. Powrót do elastycznego harmonogramu był niezbędny, by pobudzić zamierającą gospodarkę, przywrócić Francji etos pracy i zachęcić ludzi do zarabiania pieniędzy poprzez wzmożoną pracę.
Krytycy obecnego kierunku zmian we Francji (a także w Niemczech) twierdzą jednak, że jest to początek erozji praw pracowniczych i ochrony socjalnej. Rząd Raffarina już utrudnił przechodzenie na emeryturę w wieku 60 lat i wymusza zakładanie indywidualnych kont emerytalnych. Zamierza również ograniczyć wydatki na leczenie i lekarstwa.
Zaproponowane w 1995 roku przez Partię Socjalistyczną „35 godzin” zaczęło obowiązywać w 2000 r. W następnych latach bezrobocie wzrosło do poziomu prawie 10 proc., napływ inwestycji, zwłaszcza z USA, uległ zahamowaniu, a wizerunek Francji się popsuł. – Utrwaliło się przekonanie, że Francuzi nie chcą pracować – mówi Clara Gaymard, szefowa Francuskiej Międzynarodowej Agencji Inwestycyjnej. Przedsiębiorcy zastanawiali się, czy warto zatrudniać kogoś „tylko” na 35 godzin tygodniowo. Na krótszy tydzień pracy narzekał sektor prywatny. Eksperyment Lionela Jospina (tak też bywa nazywany) kosztował gospodarkę 13 miliardów euro rocznie! Najbardziej dotknął ludzi ubogich i osoby samotnie wychowujące dzieci. Pensje stanęły, a wielu Francuzów poczuło, że przesuwa się w stronę ekonomicznego marginesu społecznego.
Obecna reforma cieszy się poparciem bezrobotnych (widzą w niej szansę na powrót do pracy) i robotników fabrycznych, którzy będą mogli więcej zarobić. Jednak przeciwnicy zmian nie próżnują. 10 marca na ulicę wyszło ponad milion demonstrantów. – Wolę zwolnić się niż dłużej pracować – desperacko mówił jeden z nich. Jednakże Nicolas Sarkozy, zwolennik przyjętej ustawy, skwitował te wystąpienia mówiąc: – To wspaniałe widzieć tak dużo ludzi maszerujących w obronie pracy, którą mają. Zapominają jednak o tych, którzy też chcieliby mieć na nią szansę.
Stanisław Klimaszewski


Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...