Pozapłacowe koszty pracy

Polski pracodawca zatrudniający w ub.r. pracownika musiał za każde 1000 zł wypłacane mu „do ręki” zapłacić w formie różnych danin ponad 760 zł - wynika z najnowszych danych OECD. Plasuje to Polskę w czołówce światowej.

Dane porównujące obciążenia podatkowo-składkowe w krajach OECD za 2004 r. zawiera najnowszy raport tej organizacji. Obciążenia te to koszty wynikające z zatrudniania pracownika pociągające za sobą oprócz konieczności wypłaty jego wynagrodzenia, opłacanie podatków i składek na ubezpieczenia społeczne.

Z raportu wynika (patrz tabela), że najwyższe koszty zatrudnienia ponoszą pracodawcy w krajach UE. Na czele znajdują się Belgia i Niemcy, gdzie koszt zatrudnienia pracownika przekracza kwotę, jaką otrzymuje on jako zapłatę za pracę. Na kolejnych miejscach znajdują się pozostałe duże kraje Unii – Francja, Szwecja i Włochy. Polska – z obciążeniami na poziomie 43,1 proc. znalazła się na 11 miejscu. Autorzy raportu wyliczyli, że z wynagrodzenia pracownika w wysokości 17 319 $ daniny pochłonęły 7530 $, a on sam otrzymał 9849 $ netto. W UE najniższe obciążenia pracy notują kraje anglosaskie – Irlandia i Wielka Brytania. Tam pracodawca zatrudniający pracownika musi liczyć się z kosztem z tytułu danin na poziomie odpowiednio 23,8 proc. i 31,2 proc. Także w pozostałych krajach anglosaskich – USA, Australii oraz Nowej Zelandii – koszty te są poniżej przeciętnej OECD i wahają się od 20 do 30 proc.

Dane te potwierdzają obowiązujący na świecie podział na liberalny (anglosaski) i kontynentalny model prowadzenia polityki gospodarczej i społecznej. Ten drugi, istniejący w kontynentalnych krajach Unii przewiduje większą redystrybucję dochodu, wyższe wydatki na cele społeczne, łagodzenie różnic płacowych i bardziej rozbudowaną opiekę socjalną, co wiąże się z koniecznością wyższego opodatkowania lub „oskładkowania” pracy. W krajach tych konieczność znacznego wzrostu dystrybucyjnej roli państwa miała miejsce jeszcze w latach 70. i 80. ze względu na wzrost wydatków publicznych. Jak piszą autorzy raportu Eurostatu, podatki i składki społeczne wzrosły, gdyż musiały finansować rosnące wydatki publiczne. Z kolei kraje anglosaskie prowadzą politykę ograniczonego państwa – ich obywatele są w większym stopniu odpowiedzialni sami za siebie.

Europejski model państwa socjalnego powoduje obniżenie konkurencyjności gospodarki Unii, spowolnienie wzrostu gospodarczego i stosunkowo wysokie bezrobocie. Wzrost PKB UE od trzech lat przekracza niewiele ponad 1 proc., a w zestawieniu z porównywalną gospodarką USA w ciągu ostatnich 7 lat kraje UE rozwijały się średnio o 1 proc. wolniej. Powoduje to coraz głośniejszą dyskusję o konieczności reformowania polityki gospodarczej UE, czego przykładem jest niemiecka Agenda 2010 czy próby reform we Francji (system emerytalny i opieki zdrowotnej). Doświadczenia te powinny mieć też wpływ na prowadzenie rodzimej polityki gospodarczej.

Koszty pracy i poziom bezrobocia w wybranych krajach OECD
Kraj
Podatki i składki jako proc. wynagrodzenia
Wskaźnik bezrobocia*
Belgia
54,2
8,0
Niemcy
50,7
9,5
Szwecja
48,0
6,4
Francja
47,4
9,7
Węgry
45,8
6,2
Włochy
45,7
7,8
Austria
44,9
4,5
Finlandia
43,8
8,9
Holandia
43,6
4,7
Czechy
43,6
8,3
Polska
43,1
18,3
Turcja
42,7
10,5
Słowacja
42,0
16,8
Grecja
34,9
10,7
Kanada
32,8
7,8
Wielka Brytania
31,2
4,6
USA
29,6
5,4
Australia
28,6
6,0
Japonia
26,6
4,4
Irlandia
23,8
4,3
Nowa Zelandia
20,7
4,7
Meksyk
15,4
3,3
Źródło: OECD, Eurostat, CIA The World Factbook
*kraje UE - dane na koniec 2004 r., z wyjątkiem Grecji, Włoch, Wielkiej Brytanii, pozostałe na koniec 2003 r.
 Bartosz Marczuk
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...