Jest regulacja: urządzenia innych opeartorów w centralach  TP S.A.

Nareszcie opracowano ofertę ramową regulującą dostęp do lokalnej pętli abonenckiej, która powinna powstać do 1 maja 2004 r. Jej dotychczasowy brak spowodował, że Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie opóźnienia, które może zakończyć się nałożeniem na Polskę kary.
Dostęp do lokalnej pętli abonenckiej oznacza, że operator, który ma znaczącą pozycję na rynku usług świadczonych w sieciach stacjonarnych (w Polsce jest to TP S.A.), zapewni innym operatorom dostęp do swojej lokalnej centrali, a dokładnie do przewodu, który łączy ją z mieszkaniem abonenta. Krótko mówiąc, TP S.A. będzie musiała zapewnić innemu operatorowi możliwość zainstalowania własnych urządzeń w swoich centralach, aby abonenci TP S.A. mieli możliwość wyboru innego operatora, który świadczyłby im usługi telefoniczne i internetowe. Zasady dostępu do lokalnej pętli abonenckiej powinny zostać uregulowane w tzw. ofercie ramowej.
Taką ofertę wprowadził właśnie prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, nadając swojej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. Oferta została wprowadzona z urzędu, gdyż wszystkie projekty składane wcześniej przez TP S.A. zostały przez URTiP odrzucone. Obejmuje ona wszystkich abonentów TP S.A., bez względu na rodzaj planu taryfowego. Tak więc z usług alternatywnego operatora będą mogły korzystać również osoby, które wybrały plan socjalny.

Udostępniony zostanie tzw. pełny dostęp do pętli (wówczas operator może świadczyć zarówno usługi telefoniczne, jak i szerokopasmowego internetu) lub tzw. dostęp współdzielony (wówczas operator świadczy usługi szerokopasmowe, a TP S.A. usługi telefoniczne). Na razie nie zostanie uregulowany tzw. bitstream access – czyli dostęp do szerokopasmowego internetu, świadczony na dalszym poziomie niż lokalne centrale, który – zdaniem operatorów – jest niezbędny. Prezes URTiP zapowiada, że bitstream access zostanie uregulowany w decyzji uzupełniającej.

W związku z opóźnieniem w opracowaniu oferty, postępowanie wyjaśniające wszczęła Komisja Europejska, która ma prawo nałożenia kary za każdy dzień zwłoki (minimalna kara w tej sprawie może wynieść 4,53 tys. euro, a maksymalna 271,78 tys. euro za każdy dzień zwłoki). Licząc nasze opóźnienie w tej sprawie tylko do końca lutego br., kara mogłaby wynieść ponad 80 mln euro płatne z budżetu państwa.

Ewa Usowicz


Moja firma
Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

pokaż więcej
Proszę czekać...