Ustawa o licencji syndyka

Toczy się ostry spór o to, kto będzie mógł w przyszłości sprawować funkcję syndyka oraz w jaki sposób powinna być o­na wykonywana.
Syndycy są zgodni co do tego, że należy rozszerzyć zakres ich działalności, tym bardziej że nowe prawo upadłościowe i naprawcze wprowadziło zasadę, że jedynie wówczas, gdy nie można zawrzeć układu, ogłasza się upadłość obejmującą likwidację majątku dłużnika.

Wprawdzie w sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka toczą się prace nad rządowym projektem ustawy o licencji syndyka, to jednak sami syndycy ze Stowarzyszenia Syndyków, Likwidatorów i Sanatorów w Warszawie opracowali już konkurencyjny projekt ustawy i przesłali go do Sejmu. Chcieliby, aby został zgłoszony jako projekt poselski.
Zaproponowali w nim, w jaki sposób można uzyskać licencję syndyka oraz zasady odpowiedzialności syndyków za podejmowane działania. W razie wyrządzenia szkody przy pełnieniu funkcji syndyka, nadzorcy i zarządcy oraz ich zastępcy ponosiliby odpowiedzialność na zasadach określonych w kodeksie cywilnym. Podlegaliby też obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej w razie wykonywania zawodu we własnym imieniu lub w formie spółek niemających osobowości prawnej. W pozostałych przypadkach obowiązek ten ciążyłby na podmiocie, który zatrudnia syndyka.

Uregulowania zasad odpowiedzialności syndyków – zdaniem stowarzyszenia – brakuje w aktualnej wersji projektu rządowego. Wprawdzie poprzednia wersja regulowała tę sprawę, ale robiła to w sposób bardziej właściwy dla funkcjonariuszy państwowych niż dla syndyków. Nie było to dobre rozwiązanie, ponieważ sam projekt nie traktował syndyka jako funkcjonariusza, a w dodatku precyzyjnie nie określał jego statusu.

Projekt stowarzyszenia zawiera też uregulowanie praw nabytych syndyków, którzy prowadzą swoją działalność od 1990 r. Zaproponowano w nim, aby prawo do wykonywania zawodu syndyka powstawało dopiero z chwilą wpisu na listę syndyków i złożenia przewidzianej ustawą roty ślubowania. Aby jednak kogoś można było wpisać na tę listę, powinien – oprócz spełnienia innych wymogów – odbyć trzyletnią aplikację oraz mieć licencję do pełnienia funkcji syndyka, zarządcy lub nadzorcy. Zaproponowano, aby aplikacji nie musiały odbywać osoby, które co najmniej przez trzy lata pełniły funkcję syndyka, zarządcy lub nadzorcy bądź zajmowały stanowisko sędziego.

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
 


Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...