Sejm. Nowelizacja kodeksu karnego skarbowego

Nadzwyczajna sejmowa komisja zajmowała się wczoraj nowelizacją kodeksu karnego skarbowego. Wszystko wskazuje na to, że projekt, który utknął w Sejmie ponad rok temu, szybko nie zostanie uchwalony.
Podczas wczorajszych obrad nadzwyczajnej komisji posłowie nie dyskutowali o sprawach budzących największe emocje – czyli zaostrzeniu kar za przestępstwa skarbowe. Debata skupiła się na przepisach dotyczących przepadku i zniszczenia przedmiotów zajętych w postępowaniu karnym skarbowym. Chodzi głównie o wyroby tytoniowe, ale nie tylko. Producentom tytoniu zależy, by ustawa nakazywała sądom obligatoryjne orzekanie o zniszczeniu tych przedmiotów. Takiego samego zdania jest też Ministerstwo Finansów.
– Dokładna analiza wskazuje, że obligatoryjne niszczenie zajętych papierosów, co do których orzeczono przepadek na rzecz Skarbu Państwa, jest w interesie Skarbu Państwa. To znacznie skróciłoby procedurę niszczenia przejętego tytoniu – argumentował podczas posiedzenia podkomisji Dariusz Bobiński, radca ministra finansów, naczelnik w biurze międzynarodowych relacji skarbowych. Dlaczego fiskusowi tak zależy na szybkim niszczeniu przejętych papierosów? Bo co roku zatrzymuje się ich kilkaset milionów sztuk. W ubiegłym roku liczba ta przekroczyła 400 mln, w magazynach zalega 260 mln szt. papierosów.
Tymczasem eksperci podkomisji są zdania, że sądom należy pozostawić swobodę w orzekaniu, czy zajęte przedmioty należy zniszczyć, czy nie. Z podobnego założenia wychodzi resort sprawiedliwości, który jest autorem nowelizacji. Chodzi o to, by do obrotu można było dopuścić wyroby, które mogą się przydać np. szpitalom czy domom dziecka.
– Tu mamy do czynienia z lekami, czy kosmetykami pochodzącymi z legalnych źródeł, ale nielegalnych z punktu widzenia prawa skarbowego. Szkoda by było zaprzepaszczać takiej szansy, w przypadkach gdy akt legalizacyjny tych przedmiotów byłby tylko formalnością – tłumaczyła posłom Beata Mik, dyrektor departamentu legislacyjno-prawnego w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Ostatecznej decyzji o kształcie przepisów dotyczących niszczenia zajętych towarów posłowie wczoraj nie podjęli.

 
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...