Specjalne strefy ekonomiczne. Nowe zachęty podatkowe dla firm

Zmienione przez rząd rozporządzenia w sprawie specjalnych stref ekonomicznych przewidują wprowadzenie zachęt w postaci zwolnień z podatku dochodowego dla firm działających w sektorze nowoczesnych usług.
Firmy te zajmują się m.in. księgowością i finansami. W związku ze zmianą zasad dyskontowania, przedsiębiorcy będą dokonywać korekty obliczeń. Jeśli okazałoby się, że skutkuje to przekroczeniem dopuszczalnej intensywności pomocy, odprowadzą kwotę niezapłaconego podatku bez żadnych sankcji finansowych.
Zaakceptowane na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów nowelizacje rozporządzeń przewidują:
• objęcie pomocą publiczną działalności z sektora nowoczesnych usług, tzw. Business Process Offshoring (BPO),
• korektę zasad dyskontowania wielkości nakładów inwestycyjnych i pomocy publicznej.
W ostatnim półroczu obserwowano duży wzrost zainteresowania inwestycjami w Polsce firm działających w sektorze nowoczesnych usług (BPO), których przedmiotem działalności są finanse, księgowość, zarządzanie kadrami, administracja, badania i rozwój, technologie teleinformatyczne oraz działania związane bezpośrednio z obsługą klientów zewnętrznych. Aby wygrać rywalizację o inwestycje BPO z innymi krajami regionu, konieczne jest wprowadzenie odrębnych zachęt inwestycyjnych ukierunkowanych na ten rodzaj działalności.
Czechy oraz Węgry posiadają oddzielne systemy wsparcia inwestycji w sektorze nowoczesnych usług. Tymczasowo, wobec braku odrębnego programu wsparcia dla firm z sektora BPO, zachętą dla tego rodzaju działalności mogłyby być zwolnienia z podatku dochodowego, które można stosować jedynie w specjalnych strefach ekonomicznych.
Zarządzający, ogłaszając przetarg lub rokowania na udzielenie zezwolenia na działalność w sektorze BPO, będzie umieszczał informację, że m.in. warunkiem udzielenia zezwolenia będzie utworzenie co najmniej 100 nowych miejsc pracy i utrzymanie ich przez okres co najmniej 5 lat – wynika z informacji ze źródeł rządowych. W związku ze zmianą zasad dyskontowania, przedsiębiorcy dokonują korekty obliczeń. Jeśli okazałoby się, że skutkuje to przekroczeniem dopuszczalnej intensywności pomocy, odprowadzą kwotę nienależnie niezapłaconego podatku bez żadnych sankcji finansowych.
Nowa zasada dyskontowania będzie obowiązywać wszystkich przedsiębiorców posiadających zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie strefy bez względu na datę jego otrzymania.
Krzysztof Tomaszewski
OPINIA
Piotr Wojaczek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
Byłem zwolennikiem objęcia zwolnieniami z podatku dochodowego w ramach programu udzielania pomocy publicznej w specjalnych strefach ekonomicznych dla firm z sektora nowoczesnych usług tzw. Business Process Offshoring. Zajmują się one m.in. finansami, księgowością, a także obsługą klientów zewnętrznych. Z powodu braku takich przepisów Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSE) nie udało się w niedalekiej przeszłości pozyskać bardzo poważnego inwestora z branży bankowej. Przypomnę, że działalność w Katowickiej SSE daje możliwość skorzystania z ulgi w podatku dochodowym do wysokości 50 proc. nakładów inwestycyjnych. Tymczasem firmy z sektora nowoczesnych usług generalnie nastawione są raczej na wynajmowanie np. budynków, a nie ich budowanie. Oprócz tego używają nowoczesnego sprzętu, m.in. komputerowego, który trzeba wymieniać np. co półtora roku. Przepisy jednak wymagają przy korzystaniu z ulgi, aby utrzymać urządzenia przez pięć lat. Wymiana takiego sprzętu po upływie np. półtora roku z powodu konieczności zastąpienia go przez nowocześniejsze urządzenia pozbawia prawa do skorzystania z ulgi podatkowej z tego tytułu. Wszystko to oznacza, że w obecnym stanie prawnym z tytułu poniesionych wydatków inwestycyjnych firmy z sektora nowoczesnych usług raczej nie odliczą wysokich kwot. Dlatego widziałbym potrzebę wprowadzenia dalszych zmian w regulacjach, aby dopuszczały możliwość skorzystania z ulgi, jeżeli po wymianie sprzętu informatycznego, np. po okresie półtorarocznej eksploatacji, zostanie on zastąpiony nowym.
Na całe szczęście takim firmom w SSE pozostaje możliwość skorzystania z pomocy publicznej w postaci ulgi CIT na tworzone miejsca pracy, stąd przyjęte przez Radę Ministrów rozwiązanie powinno być skuteczne.
Notował KT


Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...