Inspektorzy pracy w natarciu

Kontroler Państwowej Inspekcji Pracy pojawi się w hipermarketach w trakcie przekazywania zmiany i sprawdzi nie tylko dokumenty dotyczące ewidencji czasu pracy, ale także raporty kasowe - takie zarządzenie zawiera wewnętrzna instrukcja PIP
Ponadto na czas kontroli będzie udostępniany specjalny telefon dla pracowników. Zdaniem rzecznika głównego inspektora pracy środki te podniosą efektywność kontroli. Tradycyjne metody prowadzenia kontroli w firmie okazały się mało efektywne w przypadku przeciwnika, jakim są hipermarkety i inni megapo-wierzchniowi pracodawcy z branży handlowej.

Przy kontroli tych pracodawców inspektorzy będą stosować cały katalog środków opisanych w wewnętrznej instrukcji.

Na pierwszy ogień pójdą placówki handlowe sieci Kaufland. Doświadczenia zdobyte podczas kontroli prowadzonych w sieci sklepów Biedronka pozwoliły na opracowanie kompleksowych rozwiązań dotyczących metod kontrolnych stosowanych w hipermarketach, sklepach dyskontowych itp. placówkach. – Nie są to jakieś nadzwyczajne środki, po prostu różnie wykorzystywane i praktykowane na co dzień przez inspektorów działania wykorzystamy, aby podnieść naszą efektywność – mówi Danuta Samitowska rzecznik głównego inspektora pracy. Zgodnie z nową instrukcją, kontrole będą prowadzone zespołowo z udziałem doświadczonych inspektorów.

W zespole kontrolnym będą jednocześnie prawnicy i inżynierowie, aby kompleksowo można było zbadać faktyczny stan przestrzegania prawa pracy w sieciach handlowych. Inspektorzy nie będą się ograniczali do biernego przeglądania dokumentacji pracowniczej, w tym ewidencji czasu pracy. W czasie przeprowadzania kontroli sprawdzać będą m.in. raporty kasowe, dzięki którym można określić początek i koniec pracy na danym stanowisku (kasie).

Obecność i praca inspektora w kontrolowanej placówce powinna być tak organizowana, aby był on obecny w porze tzw. przekazywania zmiany. Dzięki temu łatwiej będzie stwierdzić, czy prawidłowy harmonogram pracy nie istnieje tylko na papierze. Obecnie wiele kontroli jest inspirowanych anonimowymi informacjami udzielanymi przez pokrzywdzonych pracowników. PIP na czas kontroli w sklepie będzie udostępniać specjalny numer telefonu, pod który pracownicy będą mogli zgłaszać przypadki naruszania przez pracodawcę przepisów prawa pracy.

Nowe zasady pracy inspektorów będą wciąż rozwijane i znajdą zastosowanie także podczas kontroli placówek innych sieci, zapewnia rzecznik GIP.
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...