Międzynarodowe Standardy Rachunkowości: jeszcze w lutym ukaże się pełna wersja

W lutym br. ma się ukazać zbiorcze wydanie MSR/MSSF liczące około 2800 stron. Będzie o­no zawierało komplet ujednoliconych tekstów standardów i dokumentów towarzyszących.
Teksty publikowane w formie rozporządzeń UE stanowią zaledwie około 40 proc. pełnych tekstów MSR/MSSF zawartych w wydaniu zbiorczym – poinformowało Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.
Od 1 stycznia 2005 r. Międzynarodowe Standardy Rachunkowości i Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej obowiązują we wszystkich krajach UE. Teksty obowiązujących standardów będą ukazywać się w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej w Dzienniku Urzędowym UE. Ukazały się już takie rozporządzenia. Do kwestii dostępności standardów ustosunkował się Zarząd Główny Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w specjalnie wydanym komunikacie w tej sprawie. Podkreślono, że w rozporządzeniach nigdy nie ukażą się pełne teksty standardów i materiałów objaśniających. Komisja Europejska nie będzie również publikować ujednoliconej wersji standardów.
Stwierdzono, że dysponentem praw do opublikowania wydania zbiorczego MSR/MSSF (pełnych tekstów) w języku polskim jest Zarząd Główny SKwP. Wydanie zbiorcze zawiera ujednolicone teksty wszystkich standardów opublikowanych przez KE i dodatkowo – uzasadnienia wniosków, objaśnienia stosowania, przykłady ilustrujące oraz wytyczne stosowania. Materiały te znacząco ułatwiają stosowanie standardów w praktyce. Obecnie unijna wersja standardów obejmuje około 1200 stron tekstu, natomiast wydanie zbiorcze (wersja komercyjna) to około 2800 stron.
Dotychczas SKwP opublikowało dwa najobszerniejsze standardy poświęcone instrumentom finansowym: MSR 32 oraz MSR 39. Publikacją w Dzienniku Urzędowym UE objęta jest wyłącznie sama treść standardów (w przypadku MSR 32 i 39 jest to około 280 stron). Materiały dodatkowe (około 330 stron) są objęte prawami autorskimi i będą dostępne w wyżej powołanej wersji komercyjnej wydanej przez SKwP.
Jak podkreślono, tylko wydanie zbiorcze MSR/MSSF (które ukaże się w lutym 2005 r.) będzie zawierało komplet ujednoliconych tekstów MSR/MSSF i dokumentów towarzyszących. Teksty, które ukazały się w rozporządzeniach KE, są tożsame z ich odpowiednikami w wydaniu zbiorczym, gdyż w obu wypadkach zawierają to samo tłumaczenie przygotowane przez zespół tłumaczy SKwP. Teksty publikowane w formie rozporządzeń UE stanowią zaledwie około 40 proc. pełnych tekstów MSR/MSSF zawartych w wydaniu zbiorczym.
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...