Polscy eurodeputowani negatywnie o wstrzymaniu dyrektywy o rynku usług

Polscy posłowie w Parlamencie Europejskim krytycznie oceniają środową decyzję Komisji Europejskiej, by zrewidować projekt dyrektywy o rynku usług w Unii Europejskiej. Uważają, że Komisja, ulegając Francji, zadziałała wbrew unijnemu projektowi tworzenia jednolitego rynku.
Francja protestuje przeciwko dyrektywie, obawiając się, że dawałaby ona większe szanse na sprzedaż swych usług firmom z tych krajów UE, gdzie niższy jest poziom ochrony socjalnej i słabsza obrona praw konsumenta. Zdaniem Francuzów, prowadziłoby to do wypierania firm francuskich, które muszą przestrzegać wyższych standardów.

"Jeżeli (przewodniczący KE Jose Manuel Durao) Barroso tego samego dnia opóźnia przyjęcie tej dyrektywy i zapowiada nowy start Strategii Lizbońskiej - to sprzeczność jest bardzo widoczna" - powiedział PAP w czwartek Janusz Lewandowski (PO).

Przewodniczący Komisji Europejskiej powiedział w środę na konferencji prasowej, że Komisja uznała potrzebę wniesienia poprawek do projektu dyrektywy o rynku usług. "Byłyby teraz trudności z przyjęciem dyrektywy takiej, jaką zaproponowała poprzednia Komisja" - tłumaczył Barroso.

Komisarz ds. przemysłu Guenter Verheugen powiedział wcześniej, że rozumie obawy niektórych krajów, dotyczące usług. "Komisja jest gotowa zrewidować ważny projekt legislacyjny - dyrektywy o usługach" - zadeklarował. Powiedział też, że ustalono kwestie, w których dyrektywa powinna zostać poprawiona.

W praktyce oznacza to, że trzeba będzie przygotować nowy projekt dyrektywy.

Tymczasem zdaniem prof. Bronisława Geremka, "dyrektywa z punktu widzenia nowych krajów członkowskich była dobrym instrumentem wyrównywania szans". "Przede wszystkim była jednak dobra dla konsumentów" - dodał w rozmowie z PAP. Liberalizacja usług w UE miała bowiem przyczynić się do obniżenia ich kosztów.

Geremek skrytykował też fakt, że Komisja ugięła się pod wpływem Francji. Prezydent Jacques Chirac oświadczył bowiem wcześniej tego samego dnia na cotygodniowym posiedzeniu rządu francuskiego, że "ta dyrektywa jest nie do przyjęcia. Wszelkimi środkami będziemy przeciwstawiać się jej uchwaleniu".

"Kolejny raz mamy do czynienia z przejawem egoizmu francuskiego" - skomentował decyzję KE eurodeputowany Marcin Libicki (PiS) - egoizmu, który podważa główny cel UE, jakim jest jednolity obszar gospodarczy.

Zdaniem Geremka, na decyzję KE wpłynęły sprawy wewnętrzne Francji, a mianowicie obawa, że przeciwnicy "dyrektywy Bolkensteina" (od nazwiska poprzedniego komisarza ds. rynku wewnętrznego Fritsa Bolkensteina, za którego projekt został przedstawiony w styczniu 2004 r.) będą nawoływać do głosowania przeciw konstytucji UE w referendum, które ma się odbyć we Francji w czerwcu.

Dyrektywa w sprawie otwarcia rynku usług dotyczy w zasadzie wszystkich usług o ogólnym znaczeniu gospodarczym (m.in. usługi pocztowe, dystrybucja gazu i elektryczności, służba zdrowia, agencje zatrudnienia, usługi prawne), z wyjątkiem usług finansowych, telekomunikacyjnych czy transportowych, objętych odrębnym ustawodawstwem. Jej przyjęcie umożliwiłoby dystrybutorom sprzedaż usług w każdym z 25 krajów Unii.
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...