Komisja Trójstronna. Pożyczki dla młodych przedsiębiorców

Rząd chce, aby Bank Gospodarstwa Krajowego udzielał pożyczek osobom do 25 lat i absolwentom szkół wyższych do 27 lat, które założą działalność gospodarczą. Na pomoc taką mogliby też liczyć pracodawcy zatrudniający takie osoby.

Ponadto planuje się rozważyć możliwość finansowania ze środków Funduszu Pracy niepublicznych instytucji zajmujących się pośrednictwem pracy.

Takie są m.in. założenia szczegółowego harmonogramu realizacji prac wynikających z Krajowego Planu Działania na Rzecz Zatrudnienia na 2005 r. (KPDnRZ), który rząd przedstawił partnerom społecznym na ostatnim posiedzeniu plenarnym Komisji Trójstronnej. Harmonogram, który jest konsekwencją przyjęcia przez rząd Krajowego Planu Działania na Rzecz Zatrudnienia, składa się z kilkudziesięciu zadań, które mają realizować różne instytucje, określa też, w jakim czasie mają one zostać wykonane.

Przewiduje się w nim m.in. przeprowadzenie analizy wpływu transferów socjalnych na sytuację na rynku pracy, sprawdzenie możliwości finansowania z Funduszu Pracy pośrednictwa pracy prowadzonego przez niepubliczne instytucje, wsparcie finansowe firm w korzystaniu z pomocy doradczej czy wdrożenie ustawy umożliwiającej legalne zatrudnienie pracowników domowych. Zakłada on też podjęcie działań na rzecz aktywizacji zawodowej młodzieży (korekty w programie „pierwsza praca” i przygotowanie kolejnej jego edycji), lepszą organizację służb zatrudnienia (system informacyjny publicznych służb zatrudnienia „Syriusz”, wzmocnienie działalności niepublicznych instytucji rynku pracy), wsparcie przedsiębiorstw w podejmowaniu inwestycji, rozwój kadr poprzez wprowadzenie obowiązku tworzenia funduszu szkoleniowego w firmach, aktywizację zawodową osób w wieku powyżej 50 lat (realizacja programu 50+), uruchomienie Narodowego Funduszu Stypendialnego dla uczniów i studentów (ujednolicenie i rozszerzenie pomocy materialnej dla uczniów z najuboższych rodzin).

W harmonogramie znalazł się też punkt dotyczący redukcji obciążeń podatkowych i parapodatkowych. Nie ma w nim jednak żadnych szczegółów, choć wiadomo, że rząd przedstawił wcześniej partnerom społecznym (patrz „GP” nr 20) pomysł wprowadzenia podatkowej ulgi aktywizacyjnej i obniżenia składki na Fundusz Pracy.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...