Prawo rodzinne. Nowe zasady w ustrojach majątkowych

Od dziś obowiązują nowe zasady w małżeńskich ustrojach majątkowych. Znowelizowane przepisy są bardziej nowoczesne - uwzględniają m.in. fakt, że majątek rodziny coraz częściej służy nie tylko jej utrzymaniu, ale również prowadzeniu działalności gospodarczej.
Ustawą z dnia 17 czerwca 2004 r. wprowadzono zmiany do kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 162, poz. 1691). Obecnie są następujące małżeńskie ustroje majątkowe: ustawowy, przymusowy majątkowy oraz trzy ustroje umowne. Wśród tych ostatnich wyróżnia się wspólność majątkową, rozdzielność majątkową i rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków.

Jako zasadę przyjęto, że każdy z małżonków ma prawo do samodzielnego zarządu majątkiem wspólnym. Małżonkowie mają jednak współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, np. powinni informować się wzajemnie m.in. o jego stanie i o obciążających go zobowiązaniach. Tym niemniej zgoda drugiego małżonka jest potrzebna m.in. do kupna i zbycia nieruchomości czy darowizny z majątku wspólnego. Nowością jest też, że do majątku wspólnego należą środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.

Nowelizacja zakłada również tzw. pełną surogację majątków osobistych – do takiego majątku zalicza się obecnie wszystkie przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego. Istotne zmiany dotyczą też odpowiedzialności za dług. Jeśli został zaciągnięty przez małżonka bez zgody drugiego, wówczas wierzyciel może żądać zaspokojenia tylko z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę, z dochodów uzyskanych z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści z praw autorskich i pokrewnych, praw własności przemysłowej czy innych praw twórcy. Jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, zaspokojenie może nastąpić także z przedmiotów majątkowych wchodzących w jego skład.

Nową małżeńską umową majątkową jest rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków – majątkiem takim jest wzrost wartości majątku każdego z małżonków po zawarciu umowy majątkowej. Po ustaniu rozdzielności majątkowej, małżonek, którego dorobek jest mniejszy niż dorobek drugiego małżonka (czyli jeden małżonek „wzbogacił się” mniej niż drugi), może żądać wyrównania dorobków przez zapłatę lub przeniesienie prawa. Dotyczy to np. sytuacji, gdy dorobek jednego z małżonków jest niższy z powodu prowadzenia domu, wychowywania dzieci, złego stanu zdrowia.

Są też nowe ograniczenia – w drodze małżeńskiej umowy majątkowej wspólności nie można rozszerzyć m.in. na przedmioty, które przypadną małżonkowi z dziedziczenia, zapisu lub darowizny. I wreszcie zniesienie wspólności majątkowej zastąpiono żądaniem ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej. Może je zgłosić z ważnych powodów każdy z małżonków.
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...