Interpretacje prawa podatkowego: instrukcja MF niezgodna z prawem

Jeśli organy podatkowe nie wydadzą podatnikom wiążącej interpretacji prawa podatkowego, gdy opisany stan faktyczny we wniosku dotyczy sytuacji, które jeszcze się nie wydarzyły, to będzie to niezgodne z obowiązującymi przepisami - uważają eksperci.
Do urzędów skarbowych i izb skarbowych trafiła opracowana przez Ministerstwo Finansów instrukcja dotycząca sposobu postępowania z wnioskami o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników – wynika z informacji „GP”. Minister finansów zalecił podległym sobie organom podatkowym, aby merytorycznie rozpatrywały jedynie te wnioski, w których podatnicy przedstawili sytuację już zaistniałą. Jednocześnie urzędy skarbowe mają zakaz udzielania odpowiedzi na pytania podatników odnoszące się do sytuacji przyszłych, hipotetycznych, które jeszcze nie zaistniały. Jest to jedna z podstawowych przesłanek, jakie będą badane przez organy podatkowe, rozpatrujące składane od 1 stycznia 2005 r. wnioski o udzielenie interpretacji prawa podatkowego.
Postanowiliśmy sprawdzić, co na ten temat sądzą eksperci. Specjaliści ci zgodnie stwierdzili, że taka praktyka organów podatkowych, jeśli rzeczywiście będzie miała miejsce, będzie niezgodna z obowiązującym prawem.

Ewa Matyszewska

OPINIE
Dariusz M. Malinowski, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych
Z treści artykułu Ordynacji podatkowej nie wynika przesłanka pozwalająca organowi podatkowemu odpowiadać tylko i wyłącznie niejako expost, czyli na podstawie sytuacji prawnopodatkowych, które już zdarzyły się u podatnika. Wręcz przeciwnie, przepis ten wyraźnie mówi o tym, że organy podatkowe mają obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe. Są spory co do tego, jaką wykładnię prawa powinno stosować się jako pierwszą: celowościową czy gramatyczną. Moim zdaniem w tym przypadku zarówno wykładnia celowościowa, jak i gramatyczna, a także logiczna wskazuje na to, że przepis ten skierowany jest do szerokiego spectrum sytuacji i ma dotyczyć sytuacji nie tylko takiej, kiedy nastąpiło zdarzenie powodujące powstanie zobowiązania podatkowego, ale również dla potencjalnych zdarzeń przyszłych. Ja przychylam się do ogólnej fali krytyki, mimo że z punktu widzenia podatników przepis o wiążącej interpretacji jest bardzo wygodny, natomiast jego sprzeczność z konstytucją jest raczej ewidentna. Organy podatkowe będą robić teraz wszystko, żeby tych interpretacji wydawać jak najmniej, jednak wydaje się, że raczej dużych możliwości nie mają i będą musiały odpowiadać. Wniesienie wniosku jest wszczęciem quasi-postępowania podatkowego, dlatego że interpretacja jest zaskarżalna do organów nadrzędnych.
Przemysław Wipler, ekspert Doradztwa Podatkowego DGA & Saja
Uważam, że jest to niezgodne z prawem. Taka praktyka jest ograniczaniem praw ustawowych obywateli. Oczywiście art. 14a znowelizowanej Ordynacji podatkowej przewiduje pewne warunki, na podstawie których podatnik może się starać i może uzyskać wiążącą interpretację prawa podatkowego od organu skarbowego. W momencie gdy MF wewnętrznym pismem nakłada dodatkowe warunki, kiedy taka interpretacja może być wydawana, a kiedy nie, to mamy do czynienia z łamaniem podstawowych zasad państwa prawa. Gdy urzędy zaczną stosować się do instrukcji wydanej przez MF, to dojdzie do znacznego pogorszenia sytuacji podatników w stosunku do okresu sprzed 1 stycznia br. Skoro wiążące interpretacje będą wydawane tylko do stanu faktycznego, który się wydarzył, to czy lekarstwem dla podatników nie będzie opisywanie tego stanu po prostu w czasie przeszłym, niezależnie od tego, czy opisany we wniosku stan faktyczny się wydarzył przed złożeniem wniosku o interpretację czy też nie?


Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...