SN. Termin do złożenia rękojmi

Uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne wygasają po upływie roku, licząc od dnia, gdy rzecz została wydana kupującemu. Jeśli kupujący nie zrobił tego w terminie, musi za urządzenie zapłacić ustaloną cenę i nie może się skutecznie bronić odstąpieniem od umowy.

Jerzy K. zamówił u Jerzego O. urządzenia klimatyzacyjne. Dostarczano je partiami, ostatnie w marcu 2000 r. Ponieważ Jerzy K. nie zapłacił ustalonej ceny, sprzedawca wystąpił o wydanie nakazu zapłaty. Sąd wydał nakaz, ale dłużnik wniósł od niego w maju 2001 r. zarzuty. Podczas rozprawy oświadczył, że odstępuje od umowy, ponieważ sprzedawca nie dołączył do urządzeń certyfikatu i aprobaty technicznej, więc jest to wada fizyczna towaru. O odstąpieniu od umowy zawiadomił wcześniej sprzedawcę. Sąd zarzuty oddalił. Stwierdził, że ponieważ ostatnia partia towaru dostarczona była w marcu 2000 r., a zarzuty wniesiono w maju 2001 r., minął rok, tj. termin przewidziany na skorzystanie z uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne towaru (art. 568 par. 1 kodeksu cywilnego). Poza tym powód twierdził, że żadnego pisma nie dostał, a pozwany nie udowodnił, by je dostarczył.

Od tego wyroku Jerzy K. wniósł apelację, w której dodatkowo podniósł, że dalszą wadą urządzenia był brak obudowy. Sąd apelacyjny przyjął jednak ustalenia sądu I instancji i potwierdził przekroczenie terminu do skorzystania z rękojmi. Jeśli zaś chodzi o dodatkowe braki w urządzeniach, zgłosił je za późno, bo należało to podnosić w zarzutach od nakazu, gdyż jest to sprawa gospodarcza (art. 47912 kodeksu postępowania cywilnego). Jerzy K. dalej się z tym nie godził i wniósł kasację. Zarzucał w niej przede wszystkim, że sąd apelacyjny nie zbadał samodzielnie zarzutów z rękojmi, tj. nie przeprowadził dowodu z dostarczenia sprzedawcy pisma o odstąpieniu od umowy, a oparł się na ustaleniach sądu I instancji, brak zaś dokumentów nazwał w tym piśmie wadą prawną.

Sąd Najwyższy oddalił kasację. W ustnym uzasadnieniu podkreślił trafność wyroku sądu apelacyjnego i odniósł się przede wszystkim do terminów z rękojmi. Art. 568 par. 1 mówi wyraźnie, że uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne wygasają z upływem roku. Par. 3 jest od tej reguły wyjątkiem, bo mówi, kiedy można wnieść z tego tytułu zarzuty po upływie terminu, ale oświadczenie o odstąpieniu od umowy nie jest zarzutem. Nie jest też wadą fizyczną brak certyfikatu i aprobaty, bo są to dodatkowe dokumenty. A już na pewno nie jest to wadą prawną. Wadą prawną może być dotknięte prawo, a w tej sprawie prawo własności zostało zbyte prawidłowo.

Sygn. akt II CK 330/04

Moja firma
Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

pokaż więcej
Proszę czekać...