Zeznania za 2004 r. Formularze PIT-28 trzeba złożyć do końca stycznia

Osoby rozliczające się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych jako pierwsze złożą zeznania podatkowe za 2004 r. Na złożenie formularzy PIT-28 podatnicy ci mają czas do końca stycznia br.
W opinii przedstawicieli przedsiębiorców, korzystanie z ryczałtu jest atrakcyjne dla właścicieli firm głównie ze względu na uproszczoną formę rozliczeń podatkowych.
Część podatników już przygotowuje się do złożenia rocznych zeznań za ub.r. Są to ci, którzy objęci byli regulacjami zawartymi w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.). Z przepisów zawartych w art. 21 ust. 2 pkt 2 tej ustawy wynika, że podatnicy powinni złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, dokonanych odliczeniach i należnym ryczałtcie od przychodów ewidencjonowanych do 31 stycznia następnego roku. Oznacza to, że zeznanie za ubiegły rok należy złożyć do poniedziałku 31 stycznia 2005 r.
Dla ryczałtowców przeznaczony jest formularz PIT-28. Składa się z czterech stron. W części B formularza podatnik musi wpisać swoje dane oraz adres zamieszkania. W kolejnej części B należy uwzględnić przychody objęte ryczałtem. Odpowiednie rubryki przeznaczone są na przychody m.in. z działalnosci prowadzonej na własne nazwisko, z działalności prowadzonej w formie spółek osób fizycznych, w których podatnik jest wspólnikiem, a także z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Część D formularza przeznaczona jest na odliczenia od przychodu. Można tam uwzględnić np. straty z ubiegłych lat; określone składki wynikające z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych; a także odliczenia od przychodów wykazane w załączniku PIT/O. Dalsze rubryki tej części przeznaczone są na wykazanie odsetek od kredytu (pożyczki) mieszkaniowego wykazane w części B.1 załącznika PIT/D, a także uwzględnienie odliczeń od przychodów wydatków mieszkaniowych – również wykazanych w załączniku PIT/D.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


W części I formularza podatnik oblicza należny ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Natomiast do obliczenia kwoty ryczałtu do zapłaty (lub nadpłaty) przeznaczona jest część K formularza. Druk PIT-28 należy złożyć w urzędzie skarbowym według miejsca zamieszkania podatnika.

 
Jakie stawki ryczałtu (wybrane przykłady)
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:
• 20 proc. przychodów osiąganych w zakresie wolnych zawodów,
• 17 proc. przychodów ze świadczenia usług: reprodukcji komputerowych nośników informacji (PKWiU 22.33.10), pośrednictwa w sprzedaży pojazdów mechanicznych (PKWiU 50.10.30),
• 8,5 proc. przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a ustawy, czyli z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze – do kwoty stanowiącej równowartość 4000 euro; od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 20 proc. przychodów,
• 5,5 proc. przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton,
• 3 proc. przychodów z działalności gastronomicznej, z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc.; z działalności usługowej w zakresie handlu.
 
Krzysztof Tomaszewski

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...