Raport UKIE. Pierwsze miesiące członkostwa Polski w UE

Ponad 1,3 mld euro nadwyżki w dopłatach bezpośrednich z UE nad składką członkowską, wzrost eksportu na teren Wspólnoty, wzrost inwestycji polskich przedsiębiorstw oraz bezpośrednich inwestycji zagranicznych
To według Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej pozytywne efekty pierwszych ośmiu miesięcy członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Negatywnie zaskoczył wzrost cen w okresie poakcesyjnym oraz niekorzystna dla eksporterów relacja złotego do euro.

Jak dotąd Polska pozostaje jednym z najważniejszych beneficjentów unijnych programów pomocowych. Spośród odbiorców unijnych programów wyprzedzają nas tylko Hiszpania, Grecja i Portugalia. Nie sprawdzają się obawy związane z tym, że Polska mogłaby stać się unijnym płatnikiem brutto. Co prawda, w trakcie mijającego roku nasz kraj musiał wpłacić składkę członkowską wynoszącą 1,257 mld euro, w zamian jednak z unijnej kasy trafiło do nas z powrotem 2,562 mld euro. Tegoroczna nadwyżka, wynosząca ponad 1,3 mld euro, w roku 2005 powinna zostać podwyższona do poziomu 3,3 mld euro, dzięki zwrotom ze Wspólnoty środków przeznaczonych przez rząd na dopłaty dla rolników. Wtedy Polska stanie się drugim po Hiszpanii, największym odbiorcą unijnych funduszy.

– Co jest najważniejsze w naszym członkostwie, jest mało widoczne i mało policzalne – przekonywał wczoraj minister spraw europejskich Jarosław Pietras. W jego opinii najważniejsza jest poprawa reputacji naszego kraju w instytucjach europejskich; Polska stała się jednym z najbardziej wiarygodnych partnerów negocjacyjnych w trakcie ustalania ram finansowych na lata 2007–2013.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


W Polsce w ostatnich miesiącach nastąpił wzrost bezpośrednich inwestycji zagranicznych, których wielkość w I półroczu 2004 roku szacowano na poziomie 3 mld USD. Polskie przedsiębiorstwa również zwiększyły nakłady inwestycyjne w okresie poakcesyjnym. Ich poziom po pierwszych trzech kwartałach 2004 roku wzrósł o 9 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Martwią nas wyższe ceny, zaś eksporterów coraz bardziej umacniająca się złotówka. – Polscy producenci zostali zachęceni do wejścia na unijny rynek dzięki słabemu kursowi złotego – powiedział minister Pietras.

Marcin Kowalczyk
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...