BCC za przywróceniem szkoleń zawodowych niepełnosprawnych.

BCC wystąpł do rządu i Komisji Europejskiej w sprawie przywrócenia szkoleń zawodowych dla osób niepełnosprawnych.

Według BCC wdrażanie systemu funduszy strukturalnych w Polsce ujawniło wiele błędów.
W ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich (SPO RZL) na integrację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych (działanie 1.4) przyznano 106 mln euro. Niestety, rząd w negocjacjach z Komisją Europejską sprawy niedocenił, przeoczył wiele szczegółów, które przy obecnym stanie prawnym w poważnym stopniu ograniczają absorpcję środków unijnych przeznaczonych na pomoc w zakresie aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Ograniczenia te – według BCC - wynikają m.in. z:
I) uniemożliwienia osobom niepełnosprawnym podnoszenia kwalifikacji zawodowych w ramach wsparcia z działania 1.4;
II) wprowadzenia obowiązku rejestrowania się w urzędach pracy przez każdą osobę niepełnosprawną, będącą beneficjentem ostatecznym w składanych projektach;
III) błędnych sformułowań w szczegółowych warunkach i zasadach subsydiowania wynagrodzeń osób niepełnosprawnych;
IV) niewłaściwego sformułowania szczegółowych warunków i zasad organizowania subsydiowanych stażów pracy oraz pokrywania kosztów przystosowania stanowiska pracy do potrzeb wynikających z niepełnosprawności pracownika.
Zdaniem BCC przyczyny ograniczeń leżą w:
- braku odpowiednich rozporządzeń,
- nieznajomości rzeczywistych możliwości i potrzeb zarówno potencjalnych projektodawców, jak i beneficjentów ostatecznych, czyli osób niepełnosprawnych;
- braku należytej staranności i precyzji w formułowaniu poszczególnych przepisów i zasad,
- wąskiego spojrzenia na problematykę osób niepełnosprawnych, co jest przyczyną braku umiejętności tworzenia warunków dla skorzystania z przyznanych środków dla tej grupy społecznej.
BCC postuluje pilne wprowadzenie niezbędnych korekt w obowiązującym na lata 2004-2006 Sektorowym Programie Operacyjnym Rozwój Zasobów Ludzkich tak, aby osoby niepełnosprawne, dla których są przyznane środki, mogły je w pełni wykorzystać.
Błędy wskazane powyżej nie powinny się znaleźć w projektowanym Narodowym Planie Rozwoju na lata 2007 – 2013. Osobom niepełnosprawnym należy umożliwić rzeczywistą aktywizację społeczną i zawodową, a nie jak dotychczas jej wersję „urzędniczą”.

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...