SOKiK. Kursant skreślony z listy nie płaci

Zastrzeżenie przez szkołę językową, że kursant skreślony z listy studentów nadal musi wnosić opłatę za lekcje oraz pobieranie 1,5 proc. karnych odsetek dziennie, stanowi zakazane klauzule umowne - orzekł sąd.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pozew o uznanie za niedozwolone klauzul umownych stosowanych przez raciborską szkołę języków obcych. Zakwestionowane postanowienia umowne zapisano w dwóch regulaminach kursów językowych, z których jeden dotyczył tzw. metody Callana. Szkoła zastrzegała w umowach z konsumentami, że jeśli kursant nie dokona w terminie wpłaty za kurs językowy, będą naliczane karne odsetki w wysokości 1,5 proc. dziennie. Prezes UOKiK argumentował, że to rażąco wygórowana kara umowna, gdyż odsetki w skali roku wynoszą w tym przypadku aż 365 proc., czyli ponad 43-krotnie przewyższają odsetki ustawowe.
Zakwestionowano również zapis, zgodnie z którym kursant, który został skreślony z listy, nadal musi wpłacać bieżące opłaty za kurs. Poza tym obowiązują go również karne odsetki za zwłokę. Zdaniem urzędu, jest to sprzeczne z dobrymi obyczajami i rażąco narusza interesy konsumenta. Klient musi bowiem płacić za kurs, z którego nie może już korzystać, także wówczas, gdy była to jednostronna decyzja szkoły językowej. Ponadto obowiązek zapłaty określonej kwoty, na wypadek rezygnacji z umowy, został nałożony wyłącznie na kursanta. Przedsiębiorca nie płacił żadnego odstępnego ani kary umownej.
Szkoła zapisała także w umowie, że wszelkie opłaty wniesione przez kursanta nie podlegają zwrotowi. Zdaniem UOKiK, wyłączenie w całości możliwości zwrotu pieniędzy konsumentowi w sytuacji, gdy świadczenie nie zostaje spełnione w całości lub części, stanowi zakazaną klauzulę umowną. Może się zdarzyć, że np. klient uiści całą zapłatę za kurs, a następnie zrezygnuje z nauki w połowie semestru – wówczas brak możliwości otrzymania zwrotu części pieniędzy narusza jego interesy.
Sąd uznał wszystkie zakwestionowane postanowienia za sprzeczne z prawem i zakazał ich stosowania.
Wyrok nie jest prawomocny, sygn. akt XVII Amc 19/04.
 


Moja firma
MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.
04 paź 2024

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu
03 paź 2024

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!
02 paź 2024

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?
01 paź 2024

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?
01 paź 2024

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów
28 wrz 2024

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą
27 wrz 2024

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?
26 wrz 2024

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie
26 wrz 2024

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]
25 wrz 2024

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

pokaż więcej
Proszę czekać...