Pieniądze na szkolenia pracodawców

Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne (lub mający taki zamiar) mogą już występować o przyznanie im pomocy de minimis na przewidziane dla nich szkolenia.
Udział w szkoleniach związanych z zatrudnianiem niepełnosprawnych pracowników dofinansowuje Europejski Fundusz Społeczny. Oprócz pracodawców o przyznanie pomocy mogą starać się asystenci pomagający niepełnosprawnym pracownikom i osoby organizujące pracę w przedsiębiorstwach.

Pomoc na ten cel może być udzielona, jeżeli jej kwota wraz z inną pomocą de minimis otrzymaną przez danego pracodawcę w okresie trzech lat poprzedzających przyznanie pomocy na szkolenia nie przekracza 100 tys. euro. Jest udzielana za pośrednictwem: instytucji rynku pracy, jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych, pracodawców (w przypadku asystentów osób niepełnosprawnych i organizatorów pracy w przedsiębiorstwach), jednostek naukowych, szkół i uczelni oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dofinansowanie przyznawane jest w trybie konkursowym. Inna procedura obowiązuje jedynie w przypadku, gdy wnioskodawcą jest fundusz.

Warunkiem otrzymania omawianego wsparcia jest przedłożenie przez wnioskodawcę zaświadczenia o wysokości pomocy de minimis otrzymanej w ciągu trzech ostatnich lat i o pomocy otrzymanej przed 31 maja 2004 r. oraz zobowiązanie się do przechowywania dokumentów dotyczących dofinansowania uczestnictwa w szkoleniach przez co najmniej 10 lat. Nie przysługuje o­na m.in. przedsiębiorcom prowadzącym działalność związaną z eksportem i transportem.

Omawiane kwestie reguluje rozporządzenie ministra polityki społecznej z dnia 28 października 2004 r., opublikowane w Dz.U. nr 238, poz. 2398, które obowiązuje od 4 listopada br. do 31 grudnia 2006 r.
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...