Podstawowe elementy kontraktu eksportowego

Milewski Marcin
rozwiń więcej
Przedmiotem szczególnej uwagi powinny być kontrakty, których przedmiotem jest towar zwierzęcy, ponieważ ewentualny transport międzynarodowy może powodować zróżnicowane, trudne do przewidzenia straty.
Kontrakt eksportowy jest dokumentem, na który składa się kilka bardzo ważnych elementów. Czego dotyczą i jak powinny zostać ujęte? Przeczytaj.

Stronami kontraktu eksportowego są importer oraz eksporter. Zawierając umowę powinni oni uwzględnić elementy nadające jej konkretny charakter. Do składników tych należą:

Przedmiot kontraktu

Przedmiot kontraktu powinien zostać oznaczony w sposób jednoznaczny i wystarczająco precyzyjny, aby nie powodować powstawania wieloznaczności. Parametry techniczne towaru, a także jego jakość muszą zostać wskazane przy użyciu takich jednostek miar i wag tak, aby nie rodziły problemów interpretacyjnych. Analogiczne zasady będą miały zastosowanie do zakresu i jakości usług.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Solidnie skonstruowany opis jakości towaru lub usługi można uzyskać dzięki powoływaniu się na funkcjonujące już normy, a także przez załączenie odpowiedniej dokumentacji. Wskazane jest również uwzględnienie takich unikalnych cech jak termin ważności, a także zasad przewozu dóbr delikatnych i nieodpornych.

Przedmiotem szczególnej uwagi powinny być kontrakty, których przedmiotem jest towar zwierzęcy, ponieważ ewentualny transport międzynarodowy może powodować zróżnicowane, trudne do przewidzenia straty. Warto więc ująć w treści np. minimalny okres ważności w momencie wysyłki albo kondycję towaru w chwili jego wyładunku w miejscu przeznaczenia.

Ilość towaru

Ilość towaru precyzowana jest w drodze zastosowania jednostek wagi, objętości, długości. Ilość konkretyzowana jest także poprzez wskazanie systemu pakowania (w sztukach, w kompletach). Z praktycznego punktu widzenia istotny jest parametr wagi brutto wykorzystywany przez celników oraz przewoźnika.

Polecamy: serwis Leasing

Odrębną kategorię stanowią towary zagrożone powstaniem ubytku w trakcie transportu. W odniesieniu do nich należy tę możliwość uwzględnić i uregulować w kontrakcie np. w formie klauzuli dopuszczającej ubytek wagowy w trakcie transportu.

Opakowanie i oznakowanie towaru

Określanie opakowań i oznakowań zawarte w kontrakcie powinno, w razie praktycznej potrzeby, zostać zróżnicowane na to odnoszące się do opakowań pojedynczych i zbiorczych.

Jakie elementy warto zastrzec?

- w przypadku opakowań zwrotnych - ustalenie terminu zwrotu i zasad ponoszenia kosztów;
- w przypadku przysyłania przez kontrahenta wymiarów opakowań - zastrzeżenie wymiarów ramowych.

Do podstawowych elementów składających się na oznaczenie towaru należą:
- nazwa (oraz znak firmowy odbiorcy);
- kraj miejsca przeznaczenia;
- kraj pochodzenia;
- kraj nadawcy;
- znaki ostrzegawcze;
- liczba i numery kolejnych opakowań;
- oznaczenie numeru kontrakt;
- waga brutto oraz netto;
- wymiary;

Zobacz serwis: Umowa-współpraca

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...