Na czym polega umowa sprzedaży komisowej?

Milewski Marcin
rozwiń więcej
Do stron umowy sprzedaży komisowej zalicza się dającego zlecenie (komitenta) oraz przyjmującego zlecenie (komisanta).
Umowa sprzedaży komisowej to umowa cywilnoprawna należąca do kategorii umów handlowych, czyli takich, w których jedna (lub więcej) ze stron jest przedsiębiorcą.

Umowa sprzedaży komisowej stanowi zobowiązanie przyjmującego zlecenie, określanego jako komisant, do dokonania sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek zleceniodawcy (dającego zlecenie) określanego mianem komitenta, w imieniu własnym oraz za wynagrodzeniem zwanym prowizją i w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa.

Zawarcie umowa sprzedaży komisowej następuje według norm przewidzianych przez prawo cywilne. Umowa ta może zostać zawarta na zasadach ogólnych. Właściwym będzie w jej przypadku zarówno tryb przetargu i aukcji, negocjacji, a także oferty oraz dokonania jej przyjęcia. Wskazane jest zawarcie umowy sprzedaży komisowej w formie pisemnej, co nie jest jednak koniecznością. Czas na jaki strony się nią wiążą może być oznaczony lub nieoznaczony.

Do stron umowy sprzedaży komisowej zalicza się dającego zlecenie (komitenta) oraz przyjmującego zlecenie (komisanta). Komitent może występować w obrocie zarówno jako osoba fizyczna, prawna, czy inne podmioty mające zdolność prawną. Komisant winien być przedsiębiorcą, ale prowadzenie komisu nie musi być wyłączną jego działalnością gospodarczą.

Umowa sprzedaży komisowej powinna określać przedmiot sprzedaży komisowej, a także prowizję oraz termin dokonania transakcji. Przedmiotem umowy sprzedaży komisowej może być wyłącznie sprzedaż rzeczy ruchomych. Nie jest możliwe zawarcie takiej umowy dotyczącej papierów wartościowych.

Porównaj: Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości

W praktyce umowa taka zawiera określenie ceny sprzedaży przedmiotów w niej opisanych i zastrzeżenie, iż komisant posiada uprawnieni do dokonania sprzedaży przedmiotu po cenach wyższych. Zabronione jest ustalanie i stosowanie cen, które mogłyby spowodować zahamowanie sprzedaży i powodowały naruszenie interesu komitenta. Komitent podczas zawierania umowy często dąży do zawarcia w niej postanowień pozwalających mu na obniżenie o określoną część wcześniej ustalonych cen, gdyby przedmiot nie sprzedał się w ciągu oznaczonego okresu. W razie braku sprzedaży komisant powinien być zobowiązany do zwrotu przedmiotu umowy, w określonym czasie.

W umowie określa się także wysokość prowizji jaką komitent zobowiązuje się zapłacić komisantowi. Ustala się ją na podstawie określonego procentowo wskaźnika stanowiącego odpowiednią część ceny sprzedaży. Określa się także termin płatności prowizji (często jest ona płatna przy wypłacaniu komitentowi ceny w gotówce).

Pobierz wzór umowy sprzedaży komisowej

Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...