Klauzula arbitrażowa w umowie

Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
rozwiń więcej
umowa Fot. Fotolia / Fotolia / Fotolia
Coraz częstszą praktyką jest zamieszczanie w umowie wzmianki o rozwiązaniu potencjalnego sporu między stronami przez sąd polubowny. Zapis taki rodzi pewne zobowiązanie między stronami, lecz jednocześnie jest sposobem na szybsze i profesjonalne zażegnanie konfliktu.

Jak zamieścić klauzulę?

Klauzula arbitrażowa może przybrać różne formy i we wszystkich wymienionych odnosić będzie jednakowy skutek. Strony mogą umieścić zapis na sąd polubowny jako jedno z wielu postanowień umownych, zazwyczaj dodawane w ostatnich punktach. Równie dobrym rozwiązaniem jest załączenie aneksu do umowy, lecz także utworzenie zupełnie nowej umowy, której celem jest wyłącznie umówienie się na skorzystanie z arbitrażu w razie potencjalnego konfliktu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy: 500 pytań o VAT

Ważne jest, że zapis na sąd polubowny dotyczy tylko stron podpisujących umowę i rozwiązania sporu mogącego wyniknąć z tego konkretnego stosunku, który reguluje dana umowa. Zamieszczając klauzulę arbitrażową należy również wskazać dokładny adres sądu polubownego, do którego będą miały udać się strony.

„Wszelkie spory wynikającego z danej umowy rozwiązywane będą przez Sąd Arbitrażowy X w mieście Y znajdujący się pod adresem Z, zgodnie z regulaminem tego Sądu”.

Arbitraż jako forma rozstrzygania sporów

Warto zdawać sobie sprawę, że przy każdorazowej zmianie adresu sądu, na który zapis powstał, lub jakiejkolwiek reformie wewnętrznych regulaminów ośrodka arbitrażowego, klauzula również powinna być sporządzona na nowo. W przeciwnym wypadku straci swoją ważność.

Konsekwencje zamieszczenia klauzuli

Zamieszczenie klauzuli arbitrażowej w umowie nie oznacza automatycznie, że spór nie będzie mógł być rozpatrzony przez sąd powszechny. Po wpłynięciu pozwu sąd powszechny nie odrzuci sprawy z urzędu. Stanie się tak dopiero po złożeniu wniosku przez drugą stronę, że chciałaby skorzystać z zapisu na sąd polubowny. Wówczas sąd powszechny przestanie rozpatrywać sprawę i skieruje obie strony do właściwego sądu arbitrażowego.

Dużo korzyści

Rosnącą popularność sądów polubownych można tłumaczyć kilkoma czynnikami. Są to czas, profesjonalizm, poufność i międzynarodowość. Postępowanie arbitrażowe jest kilka razy szybsze niż w sądzie powszechnym, a arbitrzy rozpatrujący spory mają zazwyczaj odpowiednie wykształcenie w zakresie rozstrzyganych konfliktów. Inaczej niż w przypadku sądów powszechnych, zapewniona jest poufność przepływu informacji, co jest szczególnie cenne zwłaszcza w przypadku przedsiębiorców, którzy chcą zachować pewne dane tylko dla siebie i swoich partnerów biznesowych. Korzystający z pomocy sądów arbitrażowych chwalą zwłaszcza bezproblemowość w rozstrzyganiu sporów międzynarodowych – w przypadku sądu powszechnego to wyjątkowo żmudne i kosztowne postępowanie, wymagające przepływu informacji między sądami i tłumaczenia wielu stron dokumentów. Dokonując zapisu na sąd polubowny w dowolnym miejscu na świecie strony mają gwarancję, że jego wyrok będzie dla niż ważny i wiążący.

Rośnie zainteresowanie sądami polubownymi

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...